Okluzal parafonksiyonları
Occlusal parafunctions
  1. Tez No: 165663
  2. Yazar: EBRU İSPİRGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLBAHAR IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
4. ÖZET: Okluzal parafonksiyonlar bruksizm (diş sıkma ve gıcırdatma), dudak ısırma, dudak emme, parmak emme, tırnak yeme ve çenenin anormal postürü gibi aktiviteleri içermektedir. Ancak bruksizm hariç diğer parafonksiyonlann çoğu çocuklukta görülen ve ilerleyen yaşla birlikte de terk edilen parafonksiyonlar olduğundan ve bruksizmin diş ve çevre dokulardaki zararlı etkilerinden dolayı, okluzal parafonksiyonlarla ilgili araştırmaların çoğu bruksizme yönlendirilmiştir. 1960'h yıllardan bu yana bruksizm hakkında araştırmalar yapılıyor olsa da; bu bozukluğun etyolojisi ve patofızyolojisi hala belirsizliğini korumaktadır ve etyoloji teorileri okluzal, psikolojik, genetik ve stres faktörlerine dayandırılmaktadır. Günümüzde bruksizmin yalnızca okluzal düzensizliklerle bağlantılı olduğu görüşü tamamen terk edilmiş ve bruksizmin etyolojisinin multifaktöriyel bir yapısı olduğuna dair fikir birliği mevcuttur ve bruksizmin yapısal komponentlerden daha çok stresle ilişkili bir santral sistem bozukluğu ve ağrı yanıtı olduğu düşünülmektedir. Genetik faktörler üzerine çalışmalarda da çelişkili bulgular elde edilmiştir. Son 10 yıllık dönemde, bruksizm üzerine yapılan çalışmalar diurnal aktivitelerden çok nokturnal motor aktivitelere odaklanmıştır. Nokturnal bruksizmin de uyku esnasındaki periyodik mikro-uyanmalara sekonder olarak oluşan oromotor aktiviteler olduğunu kanıtlamıştır. 2000 yılından sonra nokturnal bruksizmin etyolojisi üzerine yapılan derleme çalışmalarının çoğunda; stres, anksiyete, karakter özellikleri gibi kognitif-davranışsal faktörlerin öneminin, okluzal-anatomik faktörler gibi periferal faktörleri gölgede bıraktığı gösterilmiştir. Bu derleme çalışması, bruksizmin multifaktöriyel bir etyolojiye sahip olduğunu göstermektedir. Okluzal karakteristiklerin ve diğer morfolojik faktörlerin rolü varsa da sınırlıdır, çünkü daha kontrollü çalışmalarda oklüzyon ve artikülasyon uyumsuzluklarının düzeltilmesinin nokturnal bruksizm aktivitesini etkilemediği gösterilmiştir. Bu bilgilerin ışığında bruksizm etyolojisi için bir tanım kullanmak gerekirse,“bruksizm periferal değil santral yolla oluşmaktadır”denebilir ancak yine de, bu konuda bilgi yönünden ne kadar eksik olduğumuza dikkat çekmekte fayda vardır. 64
Özet (Çeviri)
5. SUMMARY: Occlusal parafunctions include bruxism (teeth grinding or clenching), lip biting, lip sucking, thumb-sucking, nail-biting and abnormal posturing of the jaw. Since most of the parafunctions other than bruxism are seen in childhood and quited with advancing age, and bruxism causes siginificant damage to teeth and surrounding tissues, more research has been diverted on bruxism than the other occlusal parafunctions. There is substantial research on bruxism since 1 960s, yet there is still controversy on its pathophysiology and etiology, which is based on occlusal, psychologic, genetic and stressing factors. Nowadays, the concept of relating bruxism solely with occlusal impairment is abandoned and there is a concensus on multifactorial etiology of bruxism, which is assumed to be a stress-related central system disorder and pain response. There is also conflicting data in the studies on genetic factors. In the last decade, studies on bruxism focus mostly on nocturnal motor activities rather than diurnal activities. It has been proved that nocturnal bruxism is oromotor activities secondary to periodic micro-arousals during sleep. After year 2000, most reviews on nocturnal bruxism have been shown that the importance of cognitive-behavioral factors as stress, anxiety, personality features, have shadowed peripheral factors as occlusal-anatomic impairments. The results of this review has been shown that bruxism has a multifactorial etiology. Occlusal characteristics and other morphologic factors have a limited role, if any, since controlled studies have shown nocturnal bruxism is not affected by correction of occlusion and articulation impairments. In the light of these data, we can use“bruxism is mediated centrally rather than peripherally”definition for the etiology of bruxism, yet we need to point out how little we know about the etiology of bruxism. 65