Whatsapp temelli eğitim ve danışmanlığın emzirme öz yeterliliği beden memnuniyeti ve kilo retansiyonuna etkisi
The effect of whatsapp-based education and counseling on breastfeeding self-efficacy, body satisfaction, and postpartum weight retention
  1. Tez No: 1020012
  2. Yazar: FİGEN BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN TİMUR TAŞHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Araştırma, WhatsApp temelli eğitim ve danışmanlığın annelerin emzirme öz yeterliliği, beden memnuniyeti, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve kilo retansiyonu üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleşmiştir. Materyal ve Metot: Araştırma, ön test-son test-izlem test deseninde randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Siirt il merkezinde bulunan dört ASM'ye kayıtlı doğum sonu ilk bir haftalık dönemde bulunan anneler oluşturmuştur. Deney grubundaki annelere verilen eğitim ve danışmanlık WhatsApp üzerinden, eğitim videoları ile sekiz hafta boyunca verilmiştir. Veriler; Katılımcı Tanıtım Formu, EÖYÖ, BMÖ ve SYBDÖ kullanılarak doğum sonrası ilk hafta yüz yüze, üçüncü ve altıncı aylarda ise Google Forms aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular: Araştırmada deney grubundaki annelerin EÖYÖ ve BMÖ ön test, son test ve izlem test puan ortalamalarının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0.05). SYBDÖ toplam puanı ve alt boyutları olan sağlık sorumluluğu, fiziksel aktivite ve beslenme puan ortalamaları deney grubunda kontrol grubuna göre anlamlı biçimde daha yüksek bulunmuştur (p<0.05). Kilo retansiyonu açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). Sonuç: Annelere WhatsApp temelli verilen eğitim ve danışmanlığın annelerin emzirme öz yeterliliğini, beden memnuniyetini ve sağlıklı yaşam davranışlarını olumlu yönde geliştirdiği saptanmıştır. Ancak kilo retansiyonu üzerinde etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the effects of WhatsApp-based education and counseling provided during the postpartum period on mothers' breastfeeding self-efficacy, body satisfaction, healthy lifestyle behaviors, and weight retention. Material and Method: This study was designed as a randomized controlled experimental study with a pretest–posttest–follow-up design. The population consisted of mothers in the first postpartum week who were registered at four Family Health Centers in the city center of Siirt. The mothers in the intervention group received education and counseling via WhatsApp through educational videos for eight weeks. Data were collected using the Participant Information Form, BSES, BSS and the HLBS. Data collection was conducted face-to-face in the first postpartum week and via Google Forms at the third and sixth months. Results: It was determined that the mean pretest, posttest and follow-up scores of the BSES and BSS were higher in the intervention group compared to the control group (p<0.05). The total HLBS score and its subdimensions health responsibility, physical activity, and nutrition were also significantly higher in the intervention group (p<0.05). No statistically significant difference was found between the groups in terms of weight retention (p>0.05). Conclusion: It was determined that WhatsApp-based education and counseling provided to mothers improved breastfeeding self-efficacy, body satisfaction, and healthy lifestyle behaviors. However, it had no effect on weight retention.