Koroner arter bypass cerrahisi geçiren hastalarda yoğun bakımda uygulanan terapötik girişimlerin deliryum gelişimine etkisi
The effect of therapeutic interventions administered in the intensive care unit on the onset of delirium in patients undergoing coronary artery bypass graft surgery
  1. Tez No: 1020016
  2. Yazar: AYŞE KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE CENGİZ AÇIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, koroner arter bypass greft cerrahisi geçiren hastalarda yoğun bakım ünitesinde uygulanan terapötik girişimlerin deliryum gelişimine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Eskişehir Şehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesi'nde etik kurul onayının (20.02.2025) alınmasının ardından 21.02.2025–21.02.2026 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini koroner arter bypass greft cerrahisi geçiren 100 hasta oluşturdu. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Tedavi Girişimleri Skorlama Sistemi (TISS-28)”ve“Yoğun Bakımda Konfüzyon Değerlendirme Ölçeği (CAM-ICU)”kullanılarak toplandı ve uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edildi.Araştırmada hastaların TISS-28 puan ortalaması 40,96±3,68 olarak bulundu. CAM-ICU değerlendirmesine göre hastaların %9'unda deliryum geliştiği belirlendi. Deliryum gelişen hastalarda TISS-28 puan ortalaması (47,44±7,95), deliryum gelişmeyen hastalara (40,32±2,16) göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. (p<0,05). Ayrıca cinsiyet değişkenine göre TISS-28 puanları arasında anlamlı fark olduğu, kadın hastaların puan ortalamasının daha yüksek olduğu saptandı. (p<0,05). Korelasyon analizinde yaş ile TISS-28 puanı arasında negatif yönlü, çocuk sayısı ile pozitif yönlü anlamlı ilişki belirlendi (p<0,05). Koroner arter bypass greft cerrahisi sonrası yoğun bakımda uygulanan terapötik girişimlerin düzeyinin deliryum gelişimini anlamlı düzeyde etkilediği belirlenmiştir. Bu doğrultuda, yoğun bakım hastalarında deliryum riskinin erken dönemde değerlendirilmesi, terapötik girişimlerin dikkatli planlanması ve hemşirelik bakımının bu doğrultuda düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of therapeutic interventions applied in the intensive care unit on the development of delirium in patients undergoing coronary artery bypass graft surgery.The study was carried out in the Cardiovascular Surgery Intensive Care Unit of Eskişehir City Hospital between February 21, 2025 and February 21, 2026, following ethical approval obtained on February 20, 2025. The sample of the study consisted of 100 patients who underwent coronary artery bypass graft surgery. Data were collected using the“Personal Information Form”,“Therapeutic Intervention Scoring System (TISS-28)”, and“Confusion Assessment Method for the Intensive Care Unit (CAM-ICU)”, and were analyzed using appropriate statistical methods. The mean TISS-28 score of the patients was found to be 40.96±3.68. According to CAM-ICU evaluation, delirium developed in 9% of the patients. The mean TISS-28 score of patients who developed delirium (47.44±7.95) was statistically significantly higher than those who did not develop delirium (40.32±2.16) (p<0.05). In addition, a statistically significant difference was found between TISS-28 scores according to gender, with female patients having higher mean scores (p<0.05). Correlation analysis revealed a negative relationship between age and TISS-28 scores and a positive relationship between the number of children and TISS-28 scores (p<0.05). It was determined that the level of therapeutic interventions applied in the intensive care unit after coronary artery bypass graft surgery significantly affects the development of delirium. Accordingly, it is recommended that delirium risk be evaluated early, therapeutic interventions be carefully planned, and nursing care be organized accordingly in intensive care patients.