Çeşitli bitkisel yağların entegre edildiği nanopartikül içeren 3 boyutlu PEG/PCL sinir kanallarının üretimi ve karakterizasyonu
Fabrication and characterization of 3D PEG/PCL nerve conduit containing nanoparticles integrated various vegetable oils
  1. Tez No: 1020025
  2. Yazar: MUSTAFA CANER KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM EĞRİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
Periferik sinir yaralanmaları her yıl milyonlarca insanı etkilenmektedir ve son yıllarda en çok uygulanan cerrahi operasyonlardan biri haline gelmiştir. Periferik sinir yaralanmalarında ilk müdahale, kopan sinirin uzunluğuna göre değişkenlik gösterse dahi genellikle uçtan uca ekleme yöntemiyle cerrahi müdahale yapılmaktadır. Periferik sinir kopmasının daha uzun olması durumunda ise cerrahi uygulamalar yetersiz kalmakta ve doku mühendisliği uygulamalarında günümüzde hala altın standart olarak kabul edilen otogreft uygulamaları ile tedavi edilmektedir. Her ne kadar otogreftler altın standart olsa da otolog sinir grefti kullanımı, donör bölgede duyu kaybı ve yara izi gibi çeşitli sorunlar oluşturmaktadır. Bu durum aynı zamanda hastanın yaşam kalitesini düşürmesinin yanında cerrah için de zaman alıcı bir teknik olmaktadır ve ameliyat masraflarının artmasına neden olmaktadır. Klinikte kullanılan ticari periferik sinir kanalları bunlara alternatif olarak günümüzde kullanılmaktadır fakat ticari ürünler silikon temelli polimerlerden üretildiği için biyobozunur değillerdir ve ikinci bir ameliyat ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Gerçekleştirdiğimiz bu tez kapsamında mevcut olan biyouyumluluk, biyobozunurluk problemlerinin üstesinden gelmek ve düşük maliyet ile yüksek verim elde etmek için FDA (Amerikan gıda ve ilaç dairesi) tarafından onaylanmış, Polikaprolakton (PCL) ve Polietilen glikol (PEG) polimerlerinin koaksiyel elektro-eğirilmesiyle 3 boyutlu periferik sinir kanallarının üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretim aşamasında H.perforatum, jojoba yağı ve bergamot yağları kontrollü salım için PEG polimerlerine entegre edilmiştir. Elektriksel iletkenliği ve biyouyumluluğu artırmak için ise PCL polimerlerine Kobalt (II) oksit (CoO) ve Nikel oksit (Ni2O3) manyetik nanopartikülleri eklenmiştir. Tez kapsamında üretilen periferik sinir kanallarının kimyasal yapısı (FTIR), yüzey morfolojisi (SEM), yoğunluğu, gözenekliliği, ıslanabilirliği (yüzde su alım oranı ) hidrofilik/hidrofobik özellikleri (temas açısı ölçümleri), zamana bağlı kütle kaybı, yağın kanallardan salım profili ve mekanik dayanımı (elastikiyet), elektriksel iletkenlikleri ve in-vitro hücre kültürü çalışmaları ile karakterize edilerek üç boyutlu kanalların periferik sinir rejenerasyonu kabiliyetine sağlayacağı katkı değerlendirilmiştir. Yapılan in-vitro karakterizasyon çalışmaları sonucunda; üretilen 3 boyutlu periferik sinir kanallarının in-vivo biyomedikal uygulamalarda kullanım potansiyeli olduğu ve periferik sinir yaralanmaları tedavisinde kullanılacak ideal periferik sinir kanalları arayışına destek olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Peripheral nerve injuries affect millions of people every year and have become one of the most commonly performed surgical procedures in recent years. In peripheral nerve injuries, the initial treatment is usually surgical intervention using end-to-end bridging, although this may vary depending on the length of the severed nerve. In cases where the peripheral nerve is severed over a longer length, surgical procedures are insufficient, and treatment is performed using autograft applications, which are still considered the gold standard in tissue engineering applications today. Although autografts are the gold standard, the use of autologous nerve grafts causes various problems such as sensory loss and scarring in the donor site. This situation not only lowers the patient's quality of life, but it is also a time-consuming technique for the surgeon and leads to increased surgical costs. Commercial peripheral nerve conduits used in clinics are currently used as alternatives to these, but since commercial products are made from silicone-based polymers, they are not biodegradable and require a second surgery. Within the scope of this thesis, we have fabricated 3D peripheral nerve conduits by coaxial electrospinning of Polycaprolactone (PCL) and Polyethylene glycol (PEG) polymers, approved by FDA (American Food and Drug Administration) in order to overcome existing biocompatibility and biodegradability problems and to achieve high efficiency at low cost. During the fabrication process, H.perforatum oil, jojoba oil and bergamot oil are integrated into PEG polymers for controlled release. To increase electrical conductivity and biocompatibility, Cobalt (II) oxide (CoO) and Nickel oxide (Ni₂O₃) magnetic nanoparticles were added to PCL polymers. The chemical structure (FTIR), surface morphology (SEM), density, porosity, wettability (percentage swelling ratios), hydrophilic/hydrophobic properties (contact angle measurements), time-dependent mass loss, oil release profile from the conduits, and mechanical strength (elasticity), electrical conductivity, and in-vitro cell culture studies were characterized to evaluate the contribution of three-dimensional conduits to peripheral nerve regeneration capacity. As a result of the in-vitro characterization studies conducted, it is believed that the fabricated 3D peripheral nerve conduits have potential for use in in-vivo biomedical applications and will support the search for ideal peripheral nerve conduits to be used in the treatment of peripheral nerve injuries.