Alzheimer hastalığında genç kan plazma uygulamasının bağırsak mikrobiyotası ve bilişsel fonksiyonlarla ilgili genlerin ekspresyonu üzerine etkisi
The effect of young blood plasma treatment on gut microbiota and expression of genes related to cognitive functions in Alzheimer's disease
- Tez No: 1020031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHA CEYLANİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET TANER TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Nöroloji, Biyoloji, Microbiology, Neurology, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Alzheimer hastalığı; bilişsel bozukluk, nöroinflamasyon, sinaptik disfonksiyon ve bağırsak mikrobiyotası değişiklikleri ile karakterize çok faktörlü bir nörodejeneratif hastalıktır. Bu çalışmada, intraserebroventriküler streptozotosin (ICV-STZ) ile oluşturulan sporadik Alzheimer modeli kullanılarak genç kan plazmasının davranışsal performans, gen ekspresyonu, bağırsak mikrobiyotası, kısa zincirli yağ asitleri ve histopatolojik değişiklikler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Morris Su Labirenti ve Yükseltilmiş Artı Labirent testlerinde STZ uygulamasının bilişsel performansı bozduğu, genç plazmanın ise öğrenme ve bellek parametrelerinde kısmi iyileşme sağladığı belirlenmiştir. Moleküler analizlerde APP, BACE1, PSEN1, PSEN2, APOE, TNF, IL-1β, CD68, GFAP, TREM2, NLRP3, BDNF, CREB ve GRIN2A genlerinde bölgeye özgü değişiklikler saptanmış; genç plazmanın özellikle nöroinflamasyon ve glial yanıtla ilişkili genler üzerinde düzenleyici etkiler gösterdiği gözlenmiştir. Kısa zincirli yağ asidi analizlerinde çeşitli metabolitlerde anlamlı grup farklılıkları belirlenmiştir. Shotgun metagenomik analizler STZ uygulamasının mikrobiyal çeşitliliği ve tür kompozisyonunu değiştirdiğini, genç plazmanın ise bu değişiklikleri kısmen modüle ettiğini göstermiştir. Histopatolojik incelemelerde STZ grubunda nöronal kayıp, nöropil dejenerasyonu, gliyozis ve vasküler değişiklikler gözlenirken, genç plazma uygulaması bu bulguların şiddetini azaltmıştır. Sonuç olarak genç kan plazması, Alzheimer modelinde nöroinflamasyon, bağırsak mikrobiyotası ve nöronal bütünlük üzerinde koruyucu etkiler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease is a multifactorial neurodegenerative disorder characterized by cognitive impairment, neuroinflammation, synaptic dysfunction, and alterations in the gut microbiota. In this study, the effects of young blood plasma administration on behavioral performance, gene expression, gut microbiota composition, short-chain fatty acid levels, and histopathological alterations were investigated using an intracerebroventricular streptozotocin (ICV-STZ)-induced sporadic Alzheimer's disease model. Behavioral assessments using the Morris Water Maze and Elevated Plus Maze demonstrated impaired cognitive performance in the STZ group, whereas young plasma treatment partially improved learning and memory parameters. Molecular analyses revealed region-specific alterations in APP, BACE1, PSEN1, PSEN2, APOE, TNF, IL-1β, CD68, GFAP, TREM2, NLRP3, BDNF, CREB, and GRIN2A expression, with young plasma showing regulatory effects particularly on neuroinflammatory and glial response markers. Short-chain fatty acid analyses indicated significant differences among experimental groups. Shotgun metagenomic analyses demonstrated that STZ administration altered microbial diversity and bacterial composition, while young plasma partially modulated these changes. Histopathological examinations revealed neuronal loss, neuropil degeneration, gliosis, and vascular alterations in the STZ group, whereas these pathological findings were attenuated following young plasma treatment. Overall, young blood plasma exerted protective effects on neuroinflammation, gut microbiota homeostasis, and neuronal integrity in the experimental Alzheimer's disease model.