Genişletilmiş hiperbolik fonksiyon yöntemi ile kısmi diferansiyel denklemlerin analitik çözümleri
Analytical solutions of partial differential equations by the extended hyperbolic function method
- Tez No: 1020051
- Danışmanlar: PROF. DR. ORKUN TAŞBOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümde kesirli türev ile ilgili literatür bilgisi verildi. İkinci bölümde ise yeni genişletilmiş hiperbolik fonksiyon yöntemi ile daha önce yapılan çalışmalara yer verildi. Tezin üçüncü bölümünde conformable kesirli türev yaklaşımı ve yeni genişletilmiş hiperbolik fonksiyon yöntemi verildi. Dördüncü bölümde ise conformable kesirli mertebeden Liouville, Benjamin-Ono ve Sine-Gordon denklemlerinin analitik çözümleri yeni genişletilmiş hiperbolik fonksiyon yöntemi ile elde edildi. Son bölüm ise sonuç bölümü olarak verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter presents literature information related to fractional derivatives. The second chapter presents previous studies conducted with the new extended hyperbolic function method. The third chapter presents the conformable fractional derivative approach and the new extended hyperbolic function method. The fourth chapter presents analytical solutions of conformable fractional order Liouville, Benjamin-Ono and Sine-Gordon equations were obtained using the new extended hyperbolic function method. The last chapter serves as the conclusion chapter.