European politics at the beginning of the 21 st century: Do theories of international relations explain current European politics
21. yüzyılın başında Avrupa politikası: Uluslararası ilişkiler teorileri günümüz Avrupa politikasını açıklıyor mu?
- Tez No: 102006
 - Danışmanlar: PROF.DR. NORMAN STORE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2001
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Günümüzde, Avrupa tarihinde önceli olmayan bir olguya tanık oluyoruz: egemen devletler egemenliklerinin önemli bir bölümünü uluslararası ve devletlerüstü kurumlara devrediyorlar, ve bu süreç savaşsız, barışçıl yollardan, devletlerin kendi isteklerine bağlı olarak gerçekleşiyor. Ancak gözlemlenen bir başka olgu, bu süreç içindeki pek çok dinamiğin 'birleşme'ye karşı hareket ettiği yönündedir. Bu süreçleri açıklamayı amaçlayan çeşitli Uluslararası İlişkiler teorileri, neden bazı Avrupa ülkelerinin 'birleşme'yi isterken, neden bazılarının bu birleşmeden kaçındıkları sorusunu yanıtlamakta yetersiz kalmaktadır. Bu çalışma, üçüncü binyılm eşiğindeki Avrupa'ya ilişkin soruların yanıtlarının teorilerde değil, tarihte aranması gerektiğini öne sürmektedir. Bu bağlamda, 'Avrupa' kavramının günümüzde ne anlama geldiği, daha geniş ve daha derin bir Avrupa Birliği'ni amaçlayan politikanın nasıl bir Avrupa doğuracağı gibi konular ele alınacaktır. Ayrıca, standartlaşmaya yönelen politikaların önümüzdeki yıllarda öncellik kazanmasının Avrupa Birliği'nin çöküşünü nasıl beraberinde getireceği açıklanacaktır. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today we witness something unprecedented in European history: sovereign states delegate a great deal of their sovereignty to international and supranational bodies - and this happens peacefully, with no wars, seemingly voluntarily. At the same time, centrifugal forces obstruct the 'unification' of Europe. Theories of international relations which are invoked to explain these processes tell us very little about why the countries of Europe want or do not want to 'get closer' to each other. What is it then, what explains best the creation of an 'ever closer union', paralleled by an increasing willingness of others to leave that same Union'? The present study asserts that it is history, and not this or that theory, that explains European politics at the threshold of the third millennium. It tells what the concept of Europe means today, what sort of a Europe is likely to emerge if the project of a larger and deeper European Union will be pursued, and finally, it tells why the European Union is bound to collapse if regulation rather than deregulation will characterize it in the years to come.