İnguinoskrotal bölge ameliyatları sonrası animasyon ve sanal gerçeklik ile çizgi film izletilmesinin ağrıya etkisi
The effect of animation, virtual reality, and cartoons on pain after inguinoscrotal region surgery
- Tez No: 1020060
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ŞALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Ameliyat sonrası ağrı pediatrik cerrahide önemli bir sorundur; opioid kullanımına ilişkin güvenlik kaygıları farmakolojik olmayan tamamlayıcı stratejilere duyulan gereksinimi artırmaktadır. Sanal gerçeklik (SG) temelli dikkat dağıtma yöntemleri çocuklarda akut ağrıda umut vericidir; ancak inguinoskrotal cerrahide kanıt sınırlıdır. Ameliyat öncesi eğitici animasyon (Şüko Ameliyat Oluyor), ameliyat sonrası SG gözlüğü ile çizgi film ve bu iki müdahalenin kombinasyonunun ameliyat sonrası ağrı ve ek analjezi gereksinimi üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, 1 Haziran 2025 ile 28 Şubat 2026 arasında elektif inguinoskrotal cerrahi (sünnet, inguinal herni onarımı, inmemiş testis cerrahisi, meatotomi) planlanan ASA I–II, 4–12 yaş arası 60 çocuk tek merkezli prospektif randomize çalışmaya dahil edildi. Hastalar 1:1:1 oranında üç gruba ayrıldı: yalnızca ameliyat öncesi eğitici animasyon (Grup 1; n=20), yalnızca ameliyat sonrası SG gözlüğü ile çizgi film (Grup 2; n=20) veya her iki müdahale (Grup 3; n=20). Ameliyat sonrası ağrı 4–7 yaşta CHEOPS, 8–12 yaşta Wong–Baker Yüzler Ağrı Ölçeği ile değerlendirilip hafif/orta/şiddetli olarak kategorize edildi; şiddetli ağrısı olan hastalara farmakolojik ek analjezik uygulandı. Birincil sonlanım noktaları gruplar arası ağrı düzeyi dağılımı ve ek analjezi gereksinimiydi. Kategorik karşılaştırmalarda Fisher kesin testi kullanıldı. Etik onam alındı (27 Mayıs 2025, protokol no 2025/128). Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 7,5 yıl (SS 2,2); 57'si (%95) erkekti. Ameliyat sonrası ek analjezi gereksinimi Grup 1'de 9/20 (%45), Grup 2'de 3/20 (%15), Grup 3'te 2/20 (%10) olup gruplar arasındaki fark anlamlıydı (p=0,025). Şiddetli ağrı oranları sırasıyla %45, %15 ve %20 olarak saptandı; fark sınırda anlamlıydı (p=0,058). Cerrahi öyküsü olmayan alt grupta gruplar arası ağrı farkı belirgin biçimde anlamlıydı (p=0,008). Ebeveyn eğitim düzeyi, anne çalışma durumu ve baba meslek grubu ile ağrı düzeyi arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Sonuç: Pediatrik inguinoskrotal cerrahide ameliyat sonrası SG ile dikkat dağıtma, ek analjezi gereksinimini anlamlı azaltmakta; ameliyat öncesi eğitici animasyon ile kombine edildiğinde en düşük analjezik gereksinimle ilişkili görünmektedir. Etkinin özellikle cerrahi deneyimi olmayan çocuklarda belirgin oluşu, SG tabanlı farmakolojik olmayan müdahalelerin farmakolojik tedaviye tamamlayıcı bir araç olarak klinik entegrasyonunu desteklemektedir. Bulgular çok merkezli randomize kontrollü çalışmalarla doğrulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Postoperative pain remains a major concern in paediatric surgery, and ongoing safety concerns regarding opioid use have intensified the need for non-pharmacological adjuncts. Virtual reality (VR) based distraction has shown promise for acute paediatric pain, but evidence in inguinoscrotal surgery is limited. We aimed to evaluate the effects of a preoperative educational animation (Şüko Is Having Surgery), postoperative VR cartoon distraction, and their combination on postoperative pain intensity and rescue analgesic requirement. Materials and Methods: In this single-centre, prospective, randomised, parallel-group, open-label trial conducted at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, 60 children aged 4–12 years (ASA I–II) scheduled for elective inguinoscrotal surgery (circumcision, inguinal hernia repair, orchidopexy, or meatotomy) between June 1, 2025 and February 28, 2026 were enrolled. Participants were randomly allocated 1:1:1 to receive a preoperative educational animation alone (Group 1; n=20), postoperative VR cartoon distraction alone (Group 2; n=20), or both interventions (Group 3; n=20). Postoperative pain was assessed using the CHEOPS scale in children aged 4–7 years and the Wong–Baker FACES Pain Rating Scale in children aged 8–12 years, and categorised as mild, moderate, or severe; rescue pharmacological analgesia was administered for severe pain. Co-primary outcomes were the between-group distribution of pain intensity and the requirement for rescue analgesia. Categorical comparisons were performed using Fisher's exact test. The study was approved by the institutional ethics committee (May 27, 2025; protocol 2025/128). Results: Mean age was 7·5 years (SD 2·2), and 57 (95%) of 60 patients were male. Rescue analgesia was required in 9/20 (45%) patients in Group 1, 3/20 (15%) in Group 2, and 2/20 (10%) in Group 3, with a significant between-group difference (p=0·025). Severe pain occurred in 45%, 15%, and 20% of patients, respectively, with borderline significance (p=0·058). Among children with no previous surgical experience, the between-group difference in pain intensity was significant (p=0·008). No significant association was observed between pain intensity and parental education, maternal employment, or paternal occupation. Conclusions: In paediatric inguinoscrotal surgery, postoperative VR-based distraction significantly reduces rescue analgesic requirements, with the lowest requirement observed when combined with a preoperative educational animation. The benefit was most pronounced in children without previous surgical experience, supporting the integration of VR-based non-pharmacological interventions as adjuncts to standard pharmacological analgesia. These findings warrant confirmation in multicentre randomised controlled trials.