Çocuk inguinal patolojilerinde periton uzantısının morfolojisi-Klinik araştırma
Morphology of the peritoneal protrusion in childhood inguinal pathologies: A Clinical research
- Tez No: 115208
- Danışmanlar: PROF.DR. İ. HALUK GÖKÇORA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
6 ÖZET Inguinal ve skrotal bölge fıtıkları, hidrosel gelişimi ve inmemiş testis çocuk cerrahisinde sık karşılaşılan doğumsal hastalık grubunun başında gelmektedir. Testisin inguinoskrotal bölgeye göçü üzerinde androjenler, hipotalamus-testis ekseni, innervasyon gibi çeşitli mekanizmaların etkinlik gösterdiği bilinmekle birlikte testis inişini açıklamaya yönelik teoriler hala yetersiz kalmaktadır. Peritondan inguinal kanal içine bir çıkıntı olarak uzanan prosessus vajinalis normal periton histolojisinden farklıdır. Çocuk fıtık, hidrosel keseleri, prosessus vajinalislerin histolojik incelemesine ve bu doku özelliklerinin karın ön-duvarı periton biyopsisi ile kıyaslanmasına dayanan klinik temelli deneysel bir araştırma, kese oluşma mekanizmasını açıklamak amacıyla planlandı. Inguinal patoloji nedeniyle ameliyat edilen çeşitli yaş ve cinsiyetteki çocuklardan fıtık kesesi ( kız n=9, erkek n=7 ), hidrosel kesesi(n=10), inmemiş testise eşlik eden fıtık kesesi(n=6), prosessus vajinalis(n=7) dokuları rutin olarak çıkartıldı ayrıca çeşitli patolojileri nedeni ile laparotomi uygulanan hastalardan periton biyopsisi(n=7) elde edildi. Materyal ışık ve elektron mikroskopta düz ve çizgili kas dağılımı, sinir ve gangliyon hücreleri ve bağ dokusu açısından incelendi. Periton örneklerinde hiç düz kas yapısına rastlanılmadı. Fıtık keseleri, inmemiş testisle ilişkili keseler ve hidrosel keselerinde düz kas miktarında sırasına göre giderek azalma olduğu gösterildi. Çizgili kas dağılımının da seksüel dimorfizm gösterdiği ancak ispatlanması için hormon reseptör tayini gerekliliği vurgulandı. Prosessus vajinalisin basit bir periton uzantısı olmadığını, düz ve çizgili kas içeren özel yapısı nedeniyle fiziksel güç oluşturarak testis inişinde ana role sahip olduğu, kese yapısında ki oransal farklılıkları ile değişik klinik oluşumlara yol açtığı ışık mikroskopik ve ultrastrüktürel olarak saptandı. 46
Özet (Çeviri)
7 YABANCI DİLDE ÖZET (SUMMARY) Morpholgy of the peritoneal protrusion in chidhood inguinal pathologies: A clinical research Inguinal and scrotal hernias, hydroceles and undescended testes are among the most common congenital disorders that are managed in pediatric surgery. Although various mechanisms such as androgenes, hypothalamus-testis axis and innervation are known to affect the testicular migration process, current theories fail to give a sufficient explanation to its descent. The vaginal process that lies as a protrousion from the peritoneum into the inguinal canal is considered to be different from the normal peritoneal histology. A clinical research was planned for light and electrone microscopic evaluation of peritoneal sacs obtained from children with different inguino- scrotal pathologies and compared to each other along with peritoneal biopsies obtained from the anterior abdominal wall. The peritoneal material excised (hernia sac, female n=9, male n=7; hidrocele sac, n=10; hernia sac with undescended testis, n=6; PV, n=7) were collected from children with varying age and gender. Furthermore, peritoneal samples were collected from patients who underwent laparotomy for other reasons(n=7). Samples were examined for distribution of smooth and striated muscles, existence of ganglionic and neural cells. While neither smooth nor striated muscles were encountered in anterior abdominal wall peritoneal biopsies, their presence were noted in other samples in different ratios. Distribution of striated muscles need further investigation concerning hormone receptors to demonstrate its sexual dimorphism. 47