Kentsel dönüşüm uygulamalarının idare hukuku bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of urban transformation applications from an administrative law perspective
- Tez No: 1020068
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Kentler belirli nüfus yoğunluğu olan sosyal ve ekonomik faaliyetlere sahip yerleşim alanlarıdır. Kentler zamanla doğal afetler veya konut ihtiyacının artması gibi sosyal ve ekonomik sebeplerle kentsel dönüşüme ihtiyaç duymaktadır. Bu doğrultuda çalışmamızda ilk olarak kentsel dönüşüm kavramının dünyadaki ve ülkemizdeki tarihsel gelişimi, kentsel dönüşümün amacı ve uygulama biçimleri üzerinde durulmuştur. Bunlara değinildikten sonra kentsel dönüşüme ilişkin temel ilkeler incelenmiş ve kentsel dönüşüm alanlarının belirlenmesi üzerinde durulmuştur. 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında riskli alanların ve rezerv yapı alanlarının tespiti ve riskli alanların tespitine karşı itiraz, rezerv yapı alanlarının tespitine karşı ise iptal davası yolu öngörülmüştür. Kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında idarenin kusurlu ve kusursuz sorumluluğu bulunmaktadır. İdare, kamu hizmetlerini hukuka uygun haliyle sunmakla yükümlüdür, bu yükümlülüğün yerine getirilemediği noktada hizmet kusurundan doğan sorumluluk gündeme gelmektedir. Kişilerin zarara uğraması için her zaman idarenin kusurlu eylemleri gerekmemektedir, bu durumlarda idarenin kusursuz sorumluluğu meydana gelmektedir. Bu doğrultuda kentsel dönüşüm uygulamalarının idare hukukuna uygunluk denetimi sebep, usul, konu, amaç ve yetki unsurları bakımından değerlendirilmiş kentsel dönüşüm uygulamalarının idare hukuku açısından hangi şartlar altında meydana geleceği üzerinde durulmuştur. Tüm bunlar ışığında kentsel dönüşüm uygulamalarına ilişkin idari uyuşmazlıklarda başvurulabilecek hukuki yollar ve dava türleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cities are settlement areas with a certain population densities and various social and economic activities. Over time, cities require urban transformation due to social and economic reasons such as natural disasters or the increasing need for housing. In this regard, the study first focuses on the historical development of the concept of urban transformation in the world and in Turkey as well as the aims and implementation methods of urban transformation. After addressing these issues, the fundamental principles relating to urban transformation are examined, and the determination of urban transformation areas is discussed. Within the scope of Law No. 6306 on the transformation of areas under disaster risk, the identification of risky areas and reserve construction areas is regulated and objections to the identification of risky areas and actions for annulment regarding the identification of reserve building areas are provided as legal remedies. Under urban transformation practices, the administration bears both fault-based and strict liability. The administration is obliged to provide public services in accordance with the law, where this obligation isn't fulfilled, liability arising from service failure comes into play. It is not always necessary for the administration to have acted negligently for individuals to suffer damage in such cases, the administration's strict liability arises. In this regard, the compliance of urban transformation practices with administrative law has been evaluated in terms of the elements of reason, subject matter, procedure, purpose, authority and the conditions under which urban transformation practices may be carried out from the perspective of administrative law have been emphasized. In light of all these considerations, the legal remedies and types of lawsuits that can be pursued in administrative disputes arising from urban transformation practices have been examined.