Gılgamış Destanı ve God of War oyunu üzerinden“kahramanlık ve kabulleniş”kavramlarının incelenmesi
An analysis of the concepts of“heroism and acceptance”through the Epic of Gilgamesh and the God of War video game
  1. Tez No: 1020067
  2. Yazar: ALPEREN CANSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Bilinen en eski yazılı destan olan Gılgamış Destanı'nın baş kahramanı Gılgamış ve destansı bir hikayeye sahip olan God of War oyununun baş kahramanı Kratos'un yolculuklarındaki benzerlikler ve farklılıklar incelenecektir. Ana karakterlerin birer kahramana dönüşmesi ve başta karşı çıktıları ölüm ve tanrılık kavramlarını kabulleniş süreçleri yakın okuma ve uzman görüşleri ile ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The similarities and differences in the journeys of Gilgamesh, the protagonist of the Epic of Gilgamesh, the oldest known written epic, and Kratos, the protagonist of the God of War video game, which features an epic story, will be examined. The transformation of the main characters into heroes, and their processes of accepting the concepts of death and divinity, which they initially opposed, will be analyzed through close reading and expert opinions.