Nurettin Topçu'nun eserlerinde tasavvufi ahlak
Sufi ethics in the works of Nurettin Topçu
  1. Tez No: 1020092
  2. Yazar: SÜMEYRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEKKİR KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Nurettin Topçu'nun eserlerinde tasavvufî ahlak anlayışını kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Topçu'ya göre tasavvufî ahlak, bireyin içsel olgunluğunu geliştirmesi, nefsi terbiye etmesi ve erdemleri içselleştirerek toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket etmesi sürecidir. Bu bağlamda, birey yalnızca kendi manevi gelişimi için değil, aynı zamanda toplumun ahlâkî ve manevi dokusunun güçlenmesi için de sorumluluk üstlenir. Çalışmada Topçu'nun eserlerinde öne çıkan tasavvufî ahlaka dair önemli kavramlar detaylı olarak ele alınmıştır. Bu kavramlar, bireyin hem metafizik bilinç hem de toplumsal erdemler arasında bir denge kurmasını sağlayan temel unsurlar olarak değerlendirilmiştir. Araştırma, literatür taraması ve metin analizi yöntemiyle gerçekleştirilmiş, Topçu'nun tasavvufî ahlak anlayışı klasik tasavvuf geleneğiyle karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Bulgular, Topçu'nun tasavvufî ahlak anlayışının, bireysel manevi olgunluk ile toplumsal erdemler arasında köprü kuran özgün bir model sunduğunu göstermektedir. Topçu, bireyin nefsi terbiye etmesi, erdemleri içselleştirmesi ve topluma hizmet etmesi sürecinde mürşid rehberliği ve insan-ı kâmil idealini merkezi bir rol olarak konumlandırır. Sonuç olarak, Topçu'nun tasavvufî ahlak anlayışı hem bireysel hem de toplumsal boyutlarıyla çağdaş ahlâkî eğitim, etik çalışmaları ve toplumsal sorumluluk bilincinin geliştirilmesi için önemli bir referans olarak değerlendirilebilir. çalışmaları ve araştırmacıları beklemektedir. Bu makalenin amacı sûfî şair olan Kırîmî'nin Nutk-ı Şerifleri adlı altı varaklık yazma eserde tespit edilen ilahi ve şiirlerini tanıtmaktır. Kırîmî'nin divanı olduğu bilgisi kaynaklarda yer almasına rağmen divanı ve şiirleri henüz bulunamamıştır. Konya Koyunoğlu Müzesi Yazmalar Kütüphanesinde rastlanılan yirmi yedi şiirini ve bu şiirlerin tasavvufî işaretlerini tanıtmak amaçlanmıştır. Bu şiirler kayıp şiirlerindendir. Şiirlerinde ilahi aşk, peygamber sevgisi, vahdet-i vucûd, vahdet-i şuhûd gibi konular işlenmiştir. Halvetîliğin Cemâliyye ve Gülşeniyye kolundan icazetli Şeyh Kırîmî'nin Nutk-ı Şerifleri başlığı altında şiirlerini ihtiva eden yazma nüsha ve şiirleri ilim dünyasına tanıtılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide a comprehensive examination of Sufi ethics in the works of Nurettin Topçu. According to Topçu, Sufi ethics is the process through which an individual develops inner maturity, disciplines the self, internalizes virtues, and acts with a sense of social responsibility. In this framework, the individual assumes responsibility not only for personal spiritual development but also for strengthening the moral and spiritual fabric of society. The study focuses on key concepts in Topçu's works, including spiritual guidance (mürşid), perfect human (insan-ı kâmil), virtues, self-monitoring (murâkabe), and divine manifestation (tecellîg). These concepts are analyzed as essential elements that enable individuals to balance metaphysical consciousness with social virtues. The research was conducted through literature review and textual analysis, with Topçu's Sufi ethical perspective compared to the classical Sufi tradition. Findings indicate that Topçu's understanding of Sufi ethics presents a unique model bridging individual spiritual maturity and social virtue. He emphasizes the central role of spiritual guidance and the ideal of the perfect human in the process of self-discipline, internalization of virtues, and service to society. Consequently, Topçu's Sufi ethical framework can serve as a valuable reference for contemporary moral education, ethical studies, and the cultivation of social responsibility, encompassing both personal and societal dimensions.It is waiting for studies and researchers. The aim of this article is to introduce the hymns and poems of the Sufi poet Kırîmî, which were identified in the six-variety manuscript titled Nutk-ı Şerifleri. Although the information that Kırîmî had a divan is included in the sources, his divan and poems have not been found yet. It is aimed to introduce his twenty-seven poems found in the Manuscripts Library of Konya Koyunoğlu Museum and the mystical signs of these poems. These poems are among his lost poems. Divine love in his poems, The subjects such as love for the prophet, wahdat al-wujûd, wahdat al-shuhûd are covered. The manuscripts and poems of Sheikh Kırîmî, who was a member of the Cemâliyye and Gülşeniyye branches of Halvatism, will be introduced to the world of science under the title of his poems.