Işığın Kinetik Bir Öğe Olarak Plastik Sanatlarda Kullanımı: Seramik Sanatı Uygulamaları
The Use of Light as a Kinetic Element in Plastic Arts: Applications of Ceramic Art
- Tez No: 1020134
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ONUR ERMAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ışığın kinetik bir öğe olarak sanatta kullanımını, özellikle seramik sanatı uygulamaları bağlamında incelemektedir. Araştırmada, ışığın sanat tarihinde görünürlüğü sağlayan bir unsur olmanın ötesinde, bağımsız bir ifade aracına dönüşme süreci ele alınmış; ışık ve hareket ilişkisi Kinetik Sanat, Op-Art, ZERO Grubu ve çağdaş ışık sanatı örnekleri üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, geleneksel olarak durağan bir malzeme olarak değerlendirilen seramiğin, ışık ve projeksiyon temelli yöntemlerle nasıl algısal bir hareket etkisi kazanabildiğini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, ışığın seramik yüzey üzerinde oluşturduğu algısal devinim ve projeksiyon temelli görüntülerin seramik formlarla kurduğu ilişki incelenmiştir. Araştırma, kuramsal inceleme ve uygulamaya dayalı üretim süreçlerinden oluşmaktadır. Kuramsal bölümde ışığın fiziksel ve sanatsal özellikleri ile sanat tarihindeki dönüşümü incelenmiş; ışık ve seramiği birlikte kullanan sanatçı örnekleri değerlendirilmiştir. Uygulama bölümünde ise araştırmacının gerçekleştirdiği çalışmalar üzerinden projeksiyon haritalama, dijital görüntü ve ışığın seramik yüzey üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Sonuç olarak çalışma, ışığın seramik sanatında yalnızca aydınlatıcı bir unsur olarak değil, seramik yüzey üzerinde hareket algısı oluşturan etkin bir bileşen olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca projeksiyon ve dijital görüntü tekniklerinin, seramik yüzeyin algılanışını dönüştürerek yeni ifade biçimleri oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the use of light as a kinetic element in art, particularly within the context of ceramic art practices. The research discusses the transformation of light from a component that merely provides visibility into an independent means of artistic expression throughout the history of art. In this context, the relationship between light and movement is evaluated through examples from Kinetic Art, Op Art, the ZERO Group, and contemporary light-based art practices. The main aim of the study is to reveal how ceramics, traditionally regarded as a static material, can gain a perceptual sense of movement through light and projection-based methods. Accordingly, the study investigates the perceptual dynamism created by light on ceramic surfaces and the relationship established between projection-based imagery and ceramic forms. The research consists of both theoretical analysis and practice-based production processes. In the theoretical section, the physical and artistic properties of light, as well as its transformation throughout art history, are examined, and examples of artists working with both light and ceramics are discussed. In the practical section, the effects of projection mapping, digital imagery, and light on ceramic surfaces are explored through the works produced by the researcher. As a result, the study demonstrates that light can be used in ceramic art not only as an illuminating element but also as an active component capable of creating a perception of movement on ceramic surfaces. Furthermore, it is concluded that projection and digital imaging techniques transform the perception of ceramic surfaces and enable new forms of artistic expression.