Süspansiyon sistemlerinin modellenmesi ve dinamik davranış analizi
Modeling and dynamic behavior analysis of suspension systems
- Tez No: 1020186
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAĞIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
Özet
Süspansiyon sistemleri, taşıtların sürüş konforu, yol tutuş performansı ve sürüş güvenliği üzerinde belirleyici bir role sahiptir. Literatürde yaygın olarak kullanılan çeyrek taşıt süspansiyon modellerinde, süspansyion sistemi çoğunlukla kütle-yaydamper elemanlarının olduğu klasik taşıt modeli ile temsil edilmektedir. Ancak bu yaklaşım, özellikle büyük süspansiyon deplasmanları ve yüksek basınç seviyelerinde sistemin enerji depolama ve geri salınım karakteristiğini yeterince yansıtamamaktadır. Çalışmada, çeyrek taşıt süspansiyon sistemi Bond Graph yöntemi kullanılarak modellenmiş ve dinamik davranışı analiz edilmiştir. Geleneksel yaklaşımlardan farklı olarak, amortisör hidrolik kapasitansı Ch = V / β bağıntısı ile tanımlanmış ve hidrolik hacmin süspansiyon hareketine bağlı değişimi ile akışkanın sıkıştırılabilirlik katsayısı modele dinamik olarak dahil edilmiştir. Bu sayede, hidrolik kapasitans sistem durumuna bağlı, değişken ve doğrusal olmayan bir parametre haline getirilmiştir. Oluşturulan model Matlab/Simulink ortamında farklı yol uyarımları altında incelenmiş; sistemin titreşim iletim özellikleri, doğal frekansları ve sönümleme davranışı klasik taşıt modeli ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, değişken hidrolik kapasitanslı modelin, klasik modele kıyasla süspansiyon sisteminin dinamik davranışını daha gerçekçi bir biçimde yansıttığını göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, hidrolik süspansiyon sistemlerinin dinamik modellenmesine yönelik literatüre özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Suspension systems play a decisive role in the ride comfort, handling performance, and driving safety of vehicles. In the quarter-vehicle suspension models commonly used in the literature, the suspension system is mostly represented by the classical vehicle model with mass-spring-damper elements. However, this approach cannot adequately reflect the energy storage and release characteristics of the system, especially at large suspension displacements and high pressure levels. In this study, a quarter-vehicle suspension system was modeled using the Bond Graph method, and its dynamic behavior was analyzed. Unlike traditional approaches, the shock absorber hydraulic capacitance was defined by the relationship Ch = V / β, and the change in hydraulic volume depending on the suspension movement and the compressibility coefficient of the fluid were dynamically included in the model. In this way, the hydraulic capacitance became a variable and non-linear parameter dependent on the system state. The created model was examined under different road excitations in the Matlab/Simulink environment; the vibration transmission characteristics, natural frequencies, and damping behavior of the system were evaluated comparatively with the classical vehicle model. The findings show that the variable hydraulic capacitance model reflects the dynamic behavior of the suspension system more realistically compared to the classical model. In this respect, the study offers a unique contribution to the literature on the dynamic modeling of hydraulic suspension systems.