Bazı organik kirleticilerin manyetik modifiye edilmiş anyon değiştirici reçineler ile ektraksiyonu ve tayinleri
Extraction and determination of some organic contaminants using magnetically modified anion-exchange resins
- Tez No: 1020192
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN ARSLAN KARTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması iki bölümden oluşmaktadır; ilk çalışmada, üç anyonik tekstil boyasının Remazol Turquoise Blue G 133 (RTB), Remazol Navy RGB 150 % (RN), ve Remazol Ultra Yellow RGBN (RUY) sulu ortamlardan etkin şekilde giderimi için nano-Fe3O4 ile modifiye edilmiş manyetik anyon değiştirici reçine geliştirilmiştir ve ölçümler UV-Görünür bölge spektrofotometre cihazıyla yapılmıştır. Geliştirilen MSPE yöntemi, 30 dakika ekstraksiyon süresi, 50 °C sıcaklık ve 0,05 g adsorban miktarı koşullarında üç tekstil boyası için %90'ın üzerinde giderim sağlamıştır. Maksimum adsorpsiyon kapasiteleri RTB, RN ve RUY için sırasıyla 35,71, 38,76 ve 34,01 mg g-1 olarak, adsorpsiyon davranışının Langmuir izotermine ve yalancı ikinci dereceden kinetik modele daha iyi uyduğu belirlenmiştir. Gözlenebilme sınırı/Tayin sınırı (GS/TS) değerleri RTB için 0,32/0,99 mg L-1, RN için 0,10/0,30 mg L-1 ve RUY için 0,16/0,48 mg L-1 bulunmuştur. Yöntem gerçek su örneklerinde %99'un üzerinde giderim verimi sağlamış; ayrıca, DowFeO özellikle RTB ve RN boyaları için yüksek tekrar kullanılabilirlik göstermiştir. İkinci bölümde, Fe3O4 ile modifiye edilmiş AmberChrom 1×8 Cl⁻ manyetik anyon değiştirici reçine kullanılarak altı alkilfenol bileşiğinin ekstraksiyonu, türevlendirme–deriştirme ve GC–MS ile tayini için bir manyetik katı faz ekstraksiyonu (MSPE) yöntemi geliştirilmiştir. Yöntem, 4-metilfenol (4-MP), 4-etilfenol (4-EP), 2,4-dimetilfenol (2,4-DMP), 4-n-nonilfenol (4-n-NP), 4-tersiyer-bütilfenol (4-t-BP), ve 4-tersiyer-oktilfenol (4-t-OP) bileşiklerinin sulu örneklerden önderiştirilmesi ve belirlenmesi amacıyla uygulanmıştır. Türevlendirme, ekstraksiyon ve elüsyon koşulları sistematik olarak çalışılmıştır. Optimize edilen koşullarda türevlendirilmiş bileşikler için kalibrasiyon doğruları çizilmiş; GS değerleri 0,01-0,02 mg L-1, TS değerleri 0,03-0,06 mg L-1, ve bağıl standart sapma (%BSS) değerleri 8,3-12,4 aralığında bulunmuştur. Gerçek su örneklerinde analit ilaveli yapılan geri kazanım çalışmalarında hedef alkilfenoller için bu değerler %85-123 aralığında elde edilmiştir. Bu sonuçlar, geliştirilen manyetik anyon değiştirici reçine temelli MSPE-GC-MS yönteminin türevlendirilmiş alkilfenollerin sulu örneklerden ekstraksiyonu ve tayini için pratik, duyarlı ve uygulanabilir bir analitik yaklaşım olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two parts. In the first part, a magnetic anion-exchange resin modified with nano-Fe₃O₄ was developed for the effective removal of three anionic textile dyes, namely Remazol Turquoise Blue G 133 (RTB), Remazol Navy RGB 150 % (RN), ve Remazol Ultra Yellow RGBN (RUY), from aqueous media, and the measurements were performed using a UV–Visible spectrophotometer. The developed MSPE method achieved removal efficiencies above 90% for the three textile dyes under the optimized conditions of 30 min extraction time, 50 °C temperature, and 0.05 g adsorbent amount. The maximum adsorption capacities were determined as 35.71, 38.76, and 34.01 mg g⁻¹ for RTB, RN, and RUY, respectively. The adsorption behavior was found to fit the Langmuir isotherm and the pseudo-second-order kinetic model more appropriately. The limit of detection/limit of quantification (LOD/LOQ) values were found to be 0.32/0.99 mg L⁻¹ for RTB, 0.10/0.30 mg L⁻¹ for RN, and 0.16/0.48 mg L⁻¹ for RUY. The method provided removal efficiencies above 99% in real water samples. In addition, DowFeO demonstrated high reusability, particularly for RTB and RN dyes. In the second part, a magnetic solid phase extraction (MSPE) method was developed for the extraction, derivatization–preconcentration, and GC–MS determination of six alkylphenol compounds using AmberChrom 1×8 Cl⁻ magnetic anion-exchange resin modified with Fe₃O₄. The method was applied for the preconcentration and determination of 4-methylphenol (4-MP), 4-ethylphenol (4-EP), 2,4-dimethylphenol (2,4-DMP), 4-n-nonylphenol (4-n-NP), 4-tert-butylphenol (4-t-BP), ve 4-tert-octylphenol (4-t-OP) alkylphenols from aqueous samples. The derivatization, extraction, and elution conditions were systematically investigated. Under the optimized conditions, calibration curves were constructed for the derivatized compounds. The LOD values were found to be in the range of 0.01–0.02 mg L⁻¹, the LOQ values in the range of 0.03–0.06 mg L⁻¹, and the relative standard deviation (RSD) values in the range of 8.3–12.4%. In recovery studies conducted with spiked real water samples, the recovery values for the target alkylphenols were obtained in the range of 85–123%. These results demonstrate that the developed magnetic anion-exchange resin-based MSPE–GC–MS method is a practical, sensitive, and applicable analytical approach for the extraction and determination of derivatized alkylphenols from aqueous samples.