The synthesis of urocanic acid encapsulated iron oxide based magnetic nanocatalysts and investigation of their catalytic activities
Urokanik asit ile kaplanmiş demir oksit esaslı manyetiknanokatalizörlerin hazırlanması ve katalitikaktivitelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 580204
  2. Yazar: MOHAMMED ALİ ABDULAHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN SELDA POZAN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyo ve Nano Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Manyetik nanopartiküller, organik kirleticilerin katalitik olarak indirgenmesi ve bozunması üzerinde olağanüstü bir performans göstermektedir. Bu çalışmada, Fe3O4-UA-Cu ve Fe3O4-UA-Ag manyetik geri dönüştürülebilir heterojen nanokatalizörler ürokanik asit kullanılarak basit hidrotermal yöntemle sentezlenmiştir.Manyetik özellikteki bu nanokatalizörlerin yapısal ve magnetik özellikleri XRD, FT-IR, SEM, EDX, TGA ve VSM gibi bazı karakterizasyon teknikleri ile aydınlatılmış ve bazı dirençli kimyasalların (metilen mavisi, metil oranj, 4-nitrofenol ve 4-nitroanilin) bozundurulmasındaki katalitik aktiviteleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Boyar maddelerin renk giderilmesi UV/Vis spektroskopisi, 4-nitrofenol ve 4-nitroanilin bozundurma reaksiyonları ise HPLC ile takip edilmiştir. Hazırlanmış magnetik özellikteki nanokatalizörler endüstriyel atıklarda bulunan sentetik atıklarının ve aromatik kirleticilerin arıtılmasında çok yüksek aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Magnetic nanoparticles have an outstanding performance on the catalytic reduction and degradation of organic pollutants. In this study, Fe3O4-UA-Cu and Fe3O4-UA-Ag magnetic recyclable heterogeneous nanocatalysts were synthesized by simple hydrothermal method using urocanic acid. Structural and magnetic properties of these magnetic nanocatalysts were elucidated with Some of characterization techniques such as XRD, FT-IR, SEM, EDX, TGA and VSM and the relationship among the catalytic activities for degradation of some resistant chemicals (methylene blue, methyl orange, 4-nitrophenol and 4-nitroaniline) was investigated. Color removal of dyes was monitored by UV/Vis spectroscopy whilst degradation reactions of 4-nitrophenol and 4-nitroaniline were done by HPLC. Prepared magnetic nanocatalysts showed very high activity in the treatment of synthetic wastes and aromatic pollutants found in industrial wastes.