Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'nde öğrenim gören lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin yapay zekaya yönelik tutumları
Attitudes toward artificial intelligence of undergraduate and graduate students studying in Türki̇ye and the United States
  1. Tez No: 1020194
  2. Yazar: ZEKİYE FİRUZE UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. YAVUZ SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'nde öğrenim gören lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin yapay zekaya yönelik tutumlarını karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada öğrencilerin yapay zekaya yönelik genel tutumlarının; yapay zeka kullanım durumu, bilgi düzeyi, öğrenim alanı ve bazı demografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığı analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında 290 öğrenciden, Yapay Zekaya Yönelik Genel Tutum Ölçeği ve kişisel bilgi formu veriler aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde parametrik test yöntemlerinden bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, her iki ülkede öğrenim gören öğrencilerin yapay zekaya yönelik genel tutumlarının olumlu düzeyde olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, yapay zekayı aktif olarak kullanan ve bilgi düzeyi yüksek olan öğrencilerin tutum puanlarının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ülke bazında yapılan karşılaştırmalarda, Amerika Birleşik Devletleri'nde öğrenim gören öğrencilerin yapay zekaya yönelik tutumlarının Türkiye'de öğrenim gören öğrencilere kıyasla daha olumlu olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, sayısal bilimler alanında öğrenim gören öğrencilerin yapay zekayı akademik ve profesyonel amaçlarla daha yoğun kullandıkları ve bu durumun tutumlara olumlu yansıdığı görülmüştür. Buna karşın, her iki ülkede de öğrencilerin etik, mahremiyet ve mesleki gelecek konularına ilişkin kaygılarının yapay zekaya yönelik tutumları sınırlandıran temel faktörler arasında yer aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively examine the attitudes of undergraduate and graduate students studying in Türkiye and the United States toward artificial intelligence. The research analyzes whether students' general attitudes toward artificial intelligence differ according to their AI usage status, level of AI knowledge, field of study, and selected demographic variables. Within the scope of the study, data were collected from 290 students using the General Attitudes toward Artificial Intelligence Scale and a personal information form. The data were analyzed using parametric statistical methods, including independent samples t-tests, one-way analysis of variance analyses. The findings indicate that students studying in both countries generally hold positive attitudes toward artificial intelligence. Moreover, students who actively use artificial intelligence and have higher levels of AI knowledge demonstrate significantly more positive attitude scores. Country-based comparisons reveal that students studying in the United States exhibit more positive attitudes toward artificial intelligence compared to those studying in Türkiye. In addition, students enrolled in science-related fields tend to use artificial intelligence more intensively for academic and professional purposes, which is reflected positively in their attitudes. However, concerns related to ethics, privacy, and future career prospects emerge as key factors that limit students' attitudes toward artificial intelligence in both countries.