Dijital finansal özyeterlik inancının yeşil FinTek benimseme niyetine etkisinde çevresel farkındalığın aracı rolü
The mediating role of environmental awareness in the effect of digital financial self-efficacy beliefs on green FinTech adoption intention
  1. Tez No: 1020208
  2. Yazar: GAMZE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Finansal teknolojilerde yaşanan dijital dönüşüm ve sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımların önem kazanması, çevre dostu finansal uygulamalara olan ilgiyi artırmıştır. Bu kapsamda yeşil FinTek uygulamalarının bireyler tarafından benimsenmesini etkileyen faktörlerin belirlenmesi önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, Düzce ilinde kamu ve özel sektörde çalışan bireylerde dijital finansal özyeterlik inancının yeşil FinTek benimseme niyeti üzerindeki etkisini ve bu ilişkide çevresel farkındalığın aracılık rolünü incelemektir. Araştırmanın verileri, çevrim içi anket yöntemiyle 440 katılımcıdan toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 23 ve AMOS programları kullanılmış; betimleyici istatistikler, Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA), Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ve aracılık analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, dijital finansal özyeterlik inancının yeşil FinTek benimseme niyetini pozitif ve anlamlı yönde etkilediğini, çevresel farkındalığın ise bu ilişkide anlamlı bir aracılık rolü üstlendiğini ortaya koymuştur. Ayrıca modelde yer alan değişkenler arasındaki ilişkilerin istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarının, yeşil FinTek uygulamalarının yaygınlaştırılmasına yönelik politika ve uygulamalara katkı sağlayacağı, aynı zamanda sürdürülebilir finans ve yeşil finTek literatürüne kanıt sunacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The digital transformation of financial technologies and the growing emphasis on sustainability have increased interest in environmentally friendly financial practices. In this context, identifying the factors that influence individuals' intention to adopt Green FinTech has become increasingly important. Accordingly, this study aims to examine the effect of digital financial self-efficacy on the intention to adopt Green FinTech among public and private sector employees in Düzce Province and to investigate the mediating role of environmental awareness in this relationship. The research data were collected from 440 participants through an online questionnaire. The data were analyzed using SPSS 23 and AMOS software, and descriptive statistics, Exploratory Factor Analysis (EFA), Confirmatory Factor Analysis (CFA), and mediation analyses were performed. The findings revealed that digital financial self-efficacy has a positive and significant effect on the intention to adopt Green FinTech, while environmental awareness plays a significant mediating role in this relationship. In addition, the relationships among the variables included in the research model were found to be statistically significant. The findings are expected to contribute to policies and practices aimed at promoting the adoption of Green FinTech, while also providing empirical evidence to the literature on sustainable finance and Green FinTech.