Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının öğretim programında yer alan okuryazarlık becerilerine yönelik görüşleri
Opinions of social studies teacher candidates on literacy skills in the curriculum
  1. Tez No: 951990
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA SAMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI AVCI AKÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı'nda yer alan okuryazarlık becerilerine yönelik yaklaşımlarının, bilgilerinin ve bu bağlamda sahip oldukları becerilere ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden biri olan durum çalışması kapsamında yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023- 2024 eğitim- öğretim yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi ile Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 4. sınıf Sosyal Bilgiler öğretmen adayları arasından gönüllük esasına dayalı olarak belirlenen katılımcılar oluşturmaktadır. Katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. Bu doğrultuda çalışma grubunda 33 sosyal bilgiler öğretmen adayı yer almıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizi içerik analizi yöntemine dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmen adaylarının okuryazarlık becerilerine ilişkin bilgi durumları ve öz yeterlik algılarının genel olarak orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların özellikle medya, dijital ve hukuk okuryazarlığı becerilerini hem gerekli hem öğretilebilir buldukları; buna karşın finansal ve politik okuryazarlık becerilerine yönelik bilgi ve öğretim yeterliliği açısından kendilerini yetersiz hissettikleri görülmüştür. Ayrıca, Sosyal Bilgiler dersinin genel olarak tüm okuryazarlık becerilerinin öğretimi için uygun bir zemin sunduğu; ancak özellikle medya, hukuk, çevre ve harita okuryazarlığı açısından daha elverişli olduğu ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the approaches, knowledge, and opinions of social studies teacher candidates regarding the literacy skills included in the Social Studies Course Curriculum. The research was conducted within the framework of a case study, which is one of the qualitative research designs. The study group of the research consists of participants who were determined based on voluntariness among the 4th-year Social Studies teacher candidates studying at Dokuz Eylul University Buca Faculty of Education and Ege University Faculty of Education in the 2023-2024 academic year. Purposive sampling methods were used to determine the participants. In this context, the study group included 33 social studies teacher candidates. As a data collection tool, a semi-structured interview form developed by the researcher was used. The analysis of the data was conducted based on the content analysis method. As a result of the research, it was determined that the teacher candidates' knowledge levels and self-efficacy perceptions regarding literacy skills were generally at a moderate level. It was observed that the participants found media, digital, and legal literacy skills both necessary and teachable; however, they felt inadequate in terms of knowledge and teaching competence regarding financial and political literacy skills. Additionally, it has been stated that the Social Studies course generally provides a suitable foundation for teaching all literacy skills; however, it is particularly more favorable for media, legal, environmental, and map literacy.