Farklı mekanizmalarla oluşturulan interstisyel sistit/mesane ağrı sendromu hayvan modellerinde mesane proteinlerindeki değişimlerin proteomik değerlendirilmesi
Proteomic evaluation of bladder protein alterations in animal models of interstitial cystitis/bladder pain syndrome induced by different mechanisms
- Tez No: 1020226
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYD ÖZKÜRKCÜGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç İnterstisyel sistit/mesane ağrı sendromu, özgün bir biyobelirteci bulunmayan heterojen bir hastalıktır ve altında farklı patofizyolojik mekanizmalar yer alabilir. Bu çalışmada, farklı mekanizmalarla oluşturulan iki tamamlayıcı hayvan modelinde (siklofosfamid ve sudan kaçınma stresi) mesane dokusu proteomu ile P2X3 reseptör antagonisti AF219'un bu proteom üzerindeki düzenleyici etkisi değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem Her model için kontrol, hastalık ve hastalık+AF219 gruplarına ait mesane dokusu protein özütleri filtre destekli örnek hazırlama yöntemiyle sindirilmiş, elde edilen peptitler nano-sıvı kromatografisi-tandem kütle spektrometrisi ile analiz edilmiş ve belirgin miktar değişimi gösteren proteinler etiketsiz miktar tayini yaklaşımıyla belirlenmiştir. Bulgular En az iki özgün peptit ile desteklenen 1277 protein değerlendirilmiştir. Siklofosfamid modelinde 82'si artmış, 15'i azalmış 97 protein kaydında (77 farklı protein) belirgin değişim saptanmış; bu proteinler akut faz yanıtı, kompleman-koagülasyon ve hemostaz süreçlerinde yoğunlaşmış ve yoğun bir protein-protein etkileşim ağı oluşturmuştur. Sudan kaçınma stresi modelinde 6'sı artmış, 1'i azalmış 7 protein kaydı değişmiş; bu değişimler keratin ve ara filament ilişkili proteinlerde toplanmıştır. Keratin 6A ve keratin 14 her iki modelde de değişerek ortak bir ürotelyal yanıta işaret etmiştir. AF219 sonrası değişen proteinlerin bir bölümü kontrol yönünde gerilemiş; eşiğe dayalı yanıt veren kayıt sayısı siklofosfamid modelinde 7, sudan kaçınma stresi modelinde 3 bulunmuştur. Sonuç Bulgular, farklı mekanizmalarla oluşturulan bu iki modelin interstisyel sistit/mesane ağrı sendromunun birbirini tamamlayan farklı moleküler katmanlarını (periferik inflamasyon-koagülasyon ve stres ilişkili yanıt) yansıttığını ve ortak bir ürotelyal keratin yanıtını paylaştığını; AF219'un ise hastalıkla ilişkili değişiklikleri seçici ve kısmi biçimde, modele göre değişen ölçüde düzenlediğini düşündürmektedir. İki model birlikte, heterojen hastalığın tek bir mekanizmayla açıklanamayan çok katmanlı doğasının anlaşılmasına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim Interstitial cystitis/bladder pain syndrome is a heterogeneous, exclusion-based disorder without a specific biomarker that may arise from different mechanisms. This study evaluated, in two complementary animal models (cyclophosphamide and water avoidance stress), the bladder tissue proteome and the regulatory effect of the P2X3 receptor antagonist AF219. Materials and Methods For each model, bladder tissue protein extracts from the control, disease, and disease+AF219 groups were digested by the filter-aided sample preparation method, and peptides were analyzed by nano-liquid chromatography-tandem mass spectrometry; differentially abundant proteins were identified using a label-free quantification approach. Results 1,277 proteins with at least two unique peptides were evaluated. In the cyclophosphamide model, 97 records (77 distinct proteins; 82 increased, 15 decreased) changed, clustering in acute-phase response, complement-coagulation, and hemostasis and forming a dense protein-protein interaction network. In the water avoidance stress model, 7 records (6 increased, 1 decreased) changed and were enriched in keratin- and intermediate-filament-related proteins. Keratin 6A and keratin 14 changed in both models, indicating a shared urothelial response. After AF219, a subset of altered proteins moved toward control in both models; threshold-based responsive records numbered 7 and 3 in the cyclophosphamide and water avoidance stress models, respectively. Conclusion These findings suggest that the two mechanistically distinct models reflect complementary molecular layers of interstitial cystitis/bladder pain syndrome (peripheral inflammation-coagulation and a stress-related response) while sharing a common urothelial keratin response, and that AF219 modulates disease-associated changes selectively and partially, varying by model. Together, they contribute to understanding the multi-layered nature of this heterogeneous disorder, which no single mechanism can explain.