Diyabet ve non-diyabetik ratlarda medetomidine ve dexmedetomidinin hepatik, renal ve kardiyak parametreleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The effect of medetomidine and dexmedetomidine on liver, heart and kidney parameters in diabetic and non-diabetic rats
  1. Tez No: 1020285
  2. Yazar: DOĞAN CAN ATICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR KUŞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, diyabetik ve nondiyabetik ratlarda sedasyon amacıyla rutin olarak kullanılan alfa-2 adrenerjik agonistlerden deksmedetomidin (DEX) ve medetomidinin (MED) glikoz seviyeleri ile hepatik, renal ve kardiyak biyobelirteçler üzerindeki zamana bağlı (45, 180 ve 360. dakikalar) etkilerini karşılaştırmalı olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada 90 adet erkek Wistar Albino rat; diyabetik (STZ ile indüklenen) ve nondiyabetik olmak üzere iki ana gruba, ardından kontrol, DEX (0.25 mg/kg) ve MED (0.5 mg/kg) olarak alt gruplara ayrıldı. Belirlenen zaman dilimlerinde alınan kan örneklerinde glikoz, alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), serum kreatinin (sCr), kan üre azotu (BUN), simetrik dimetilarjinin (SDMA), sistatin-c, kardiyak troponin I (C-TnI) ve kardiyak troponin T (C-TnT) düzeyleri biyokimyasal ve enzim bağlantılı immünosorbent analiz (ELISA) yöntemleriyle analiz edildi. Diyabetik gruplarda her iki ajanın da kan glikoz düzeylerini zamanla azaldığı belirlenirken, nondiyabetik gruplarda MED'in DEX'e kıyasla daha belirgin ve uzun süreli hiperglisemiye yol açtığı saptandı. Karaciğer fonksiyonları açısından, MED grubunda 360. dakikada gözlenen ALT ve AST artışı, DEX grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Böbrek biyobelirteçlerinde (BUN, SDMA ve Sistatin-C), MED grubunda özellikle geç dönemde DEX'e kıyasla daha belirgin yükselmeler görüldü. Kardiyak değerlendirmede ise DEX, güçlü sempatolitik etkisiyle diyabetik ratlarda C-TnI ve C-TnT seviyelerini MED'e göre daha etkili şekilde düşürerek miyokardiyal bütünlüğü koruduğu gözlendi. Saf bir enantiomer olan deksmedetomidinin, hem diyabetik hem de sağlıklı hayvanlarda organ fonksiyonlarını ve metabolik dengeyi korumada medetomidine göre daha güvenli, öngörülebilir ve avantajlı bir farmakolojik profil sunduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to comparatively analyze the time-dependent effects (at 45, 180, and 360 minutes) of the alpha-2 adrenergic agonists dexmedetomidine (DEX) and medetomidine (MED), which are routinely used for sedation, on glucose levels as well as hepatic, renal, and cardiac biomarkers in diabetic and non-diabetic rats. In the study, 90 male Wistar Albino rats were divided into two main groups as diabetic (STZ-induced) and non-diabetic, and subsequently into subgroups as control, DEX (0.25 mg/kg), and MED (0.5 mg/kg). Blood samples collected at predetermined time points were analyzed for glucose, alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), serum creatinine (sCr), blood urea nitrogen (BUN), (symmetric dimethylarginine) SDMA, Cystatin-C, cardiac troponin I (cTnI), and cardiac troponin T (cTnT) levels using biochemical and enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) methods. In diabetic groups, both agents were found to reduce blood glucose levels over time, whereas in non-diabetic groups, MED induced more pronounced and prolonged hyperglycemia compared to DEX. Regarding liver function, the increase in ALT and AST observed at the 360th minute in the MED group was significantly higher than that in the DEX group. For renal biomarkers (BUN, SDMA, and Cystatin-C), more pronounced elevations were observed in the MED group, particularly in the late phase, compared to DEX; DEX was considered to exert a renoprotective effect in diabetic rats. In cardiac evaluation, DEX, through its strong sympatholytic effect, reduced cTnI and cTnT levels more effectively than MED in diabetic rats, thereby preserving myocardial integrity. It was concluded that dexmedetomidine, a pure enantiomer, offers a safer, more predictable, and more advantageous pharmacological profile than medetomidine in preserving organ function and metabolic balance in both diabetic and healthy models.