Diyabetik ve NON-diyabetik ratlarda sinapik asitin yara iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of synaptic acid on wound healing in diabetic and no-diabetic rats
  1. Tez No: 811852
  2. Yazar: DENİZ YEŞİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR KUŞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmamızda sinapik asitin oral kullanımının diyabetik ve nondiyabetik ratların deneysel olarak oluşturulan yaralar üzerindeki etkileri makroskobik, histopatolojik ve immunohistokimyasal yöntemlerle incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, ağırlıkları 200-300 gr arasında değişen, 48 adet erişkin Wistar Albino ırkı erkek rat kullanıldı. Diyabet grubundaki ratlara (n=24) çalışmanın başlangıcında diyabet oluşturulmak üzere her birine 50 mg/kg olacak şekilde tek doz STZ intraperitonal uygulandı. Sırt omurları çizgisinin sağında ve solunda olmak üzere, 10 mm çaplı deri punch aleti ile sirküler tam kalınlıkta aseptik 2 adet tam kat deri yarası oluşturuldu. Her bir grupta 12 rat olacak şekilde rastgele 4 ana gruba ayrıldı. Her bir ana grupta ise 7. ve 14. günlerde rastgele seçilen 6'şar hayvan sakrifiye edilerek alt gruplar oluşturuldu. Kontrol gruplarına günde bir defa taşıt madde, tedavi gruplarına günde bir defa sinapik asit (25 mg/kg oral) sakrifikasyon gününe kadar verildi. Yara iyileşmesinde, yara alanı hesaplaması ve yaralanma sonrası 7 ve 14. günlerdeki histopatolojik ve immünohistokimyasal analizleri değerlendirildi. Tüm gruplarda periyodlara göre yara alanı ölçümleri değerlendirildiğinde yara alanının 0. güne kıyasla 3, 7 ve 14. günlerde istatistiksel olarak sürekli azaldığı tespit edildi. Bu azalma nondiyabet ve diyabet tedavi gruplarında en fazla olduğu gözlendi. En yüksek histopatolojik skorlar tedavi gruplarında gözlendi. Yine tedavi gruplarında sinapik asitin PCNA ve EGF ekspresyonlarını artırdığı kaydedildi. Sinapik asitin oral kullanımının tedavi gruplarında diğer gruplara kıyasla yara iyileşmesini etkili bir şekilde hızlandırdığı belirlendi. Sonuç olarak sinapik asitin, diyabetik ve nondiyabetik yaralarda makroskopik, histopatolojik ve immunohistokimyasal kanıtlara dayalı olarak reepitelizasyon, kollajenizasyon, keratinizasyon ve anjiyogenezisi artırarak yara iyileşmesini hızlandırdığı ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to investigate the effects of oral administration of synapic acid on experimentally induced wounds in diabetic and non-diabetic rats using macroscopic, histopathological, and immunohistochemical methods. Forty-eight adult male Wistar Albino rats weighing between 200-300 grams were used in the study. In the diabetic group (n=24), diabetes was induced at the beginning of the study by a single intraperitoneal dose of 50 mg/kg streptozotocin (STZ) for each rat. Two circular full- thickness aseptic skin wounds with a diameter of 10 mm were created, one on the right side and one on the left side of the spinal line. Randomly, 4 main groups were formed, each consisting of 12 rats. Subgroups were created within each main group by sacrificing 6 randomly selected animals on days 7 and 14. The control groups received the vehicle substance once a day, while the treatment groups received synaptic acid (25 mg/kg oral) once a day until the day of sacrifice. In terms of wound healing, wound area calculation and histopathological and immunohistochemical analyses on post-injury days 7 and 14 were evaluated. When wound area measurements were evaluated in all groups according to the periods, it was found that the wound area continuously decreased statistically on days 3, 7, and 14 compared to day 0. This decrease was observed to be the highest in the non-diabetic and diabetic treatment groups. The highest histopathological scores were observed in the treatment groups. Additionally, it was noted that synaptic acid increased the expression of PCNA and EGF in the treatment groups. The oral administration of synapic acid was found to effectively accelerate wound healing in the treatment groups compared to the other groups. In conclusion, it has been demonstrated that synaptic acid accelerates wound healing in diabetic and non-diabetic wounds based on macroscopic, histopathological, and immunohistochemical evidence, by increasing reepithelialization, collagenization, keratinization, and angiogenesis.