Fazla kilolu ve obez kadınlarda Tai Chi ve multimodal egzersiz programının denge üzerine etkisi
Effect of Tai Chi and multimodal exercise program on balance in overweight and obese women
- Tez No: 1020287
- Danışmanlar: PROF. DR. UMMUHAN BAŞ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, fazla kilolu ve obez kadınlarda 10 hafta süreyle uygulanan Tai Chi ve multimodal egzersiz programlarının denge ve fonksiyonel performans üzerine etkilerini incelemek ve bu iki egzersiz yaklaşımını karşılaştırmaktır. Çalışmaya dahil edilen katılımcılar Tai Chi grubu (TCG, n=18), multimodal egzersiz grubu (MMG, n=15) ve kontrol grubu (KG, n=16) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Müdahale gruplarına 10 hafta boyunca haftada 2 gün, 45–60 dakika süren egzersiz programı uygulandı. KG'deki katılımcılardan çalışma süresince günlük rutinlerine devam etmeleri istendi. Katılımcılar çalışmanın başlangıcında ve sonunda Süreli Kalk-Yürü Testi, Tek Ayak Üzerinde Durma Testi, Y-Denge Testi, 5 Tekrarlı Otur-Kalk Testi ve Dört Kare Adım Testi ile değerlendirildi. Ayrıca müdahale gruplarında egzersize uyum oranı ve algılanan yorgunluk düzeyi kaydedildi. Çalışmanın sonunda Süreli Kalk-Yürü Testi süresi yalnızca TCG'de anlamlı düzeyde azaldı (p<0,05). Tek Ayak Üzerinde Durma Testi'nde dominant taraf süresi her iki müdahale grubunda, nondominant taraf süresi ise yalnızca TCG'de anlamlı düzeyde arttı (p<0,05). Müdahale gruplarında Y-Denge Testi'nin sağ ve sol taraf parametrelerinde anlamlı gelişmeler gözlendi (p<0,05). Gruplar arası karşılaştırmalarda Y-Denge Testi parametrelerindeki anlamlı farkların genel olarak müdahale grupları lehine olduğu belirlendi. Her iki müdahale grubunda 5 Tekrarlı Otur-Kalk Testi'nde grup içi anlamlı iyileşme görülmesine rağmen (p<0,05), gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Dört Kare Adım Testi süresi müdahale gruplarında KG'ye göre anlamlı düzeyde daha fazla azaldı (p<0,05). Egzersiz protokolüne uyum oranı TCG'de %86,11±7,19, MMG'de ise %85,67±7,04 olarak bulundu ve gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Bu bulgular, 10 hafta süreyle uygulanan Tai Chi ve multimodal egzersiz programlarının fazla kilolu ve obez kadınlarda özellikle dinamik denge ve çok yönlü fonksiyonel hareket kontrolü üzerinde olumlu etkiler sağlayabileceğini gösterdi. İki egzersiz yaklaşımı arasında genel olarak belirgin bir üstünlük saptanmaması, Tai Chi ve multimodal egzersiz programlarının benzer klinik yararlar sağlayabileceğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine and compare the effects of a 10-week Tai Chi and multimodal exercise program on balance and functional performance in overweight and obese women. Participants were allocated into three groups: Tai Chi group (TCG, n=18), multimodal exercise group (MMG, n=15), and control group (CG, n=16). The intervention groups participated in exercise programs for 10 weeks, two days per week, with each session lasting 45–60 minutes. Participants in the CG were asked to continue their daily routines throughout the study period. Participants were evaluated at baseline and after the intervention using the Timed Up and Go Test, One-Leg Stance Test, Y-Balance Test, 5-Repetition Sit-to-Stand Test, and Four Square Step Test. In addition, exercise adherence and perceived exertion levels were recorded in the intervention groups. At the end of the study, Timed Up and Go Test duration significantly decreased only in the TCG (p<0.05). In the One-Leg Stance Test, stance duration on the dominant side significantly increased in both intervention groups, whereas stance duration on the nondominant side significantly increased only in the TCG (p<0.05). Significant improvements were observed in the right and left side parameters of the Y-Balance Test in the intervention groups (p<0.05). Between-group comparisons showed that the significant differences in Y-Balance Test parameters generally favored the intervention groups. Although both intervention groups showed significant within-group improvements in the 5-Repetition Sit-to-Stand Test (p<0.05), no significant between-group difference was found (p>0.05). Four Square Step Test duration decreased significantly more in the intervention groups than in the CG (p<0.05). Exercise adherence was 86.11±7.19% in the TCG and 85.67±7.04% in the MMG, with no significant difference between the groups (p>0.05). These findings suggest that 10-week Tai Chi and multimodal exercise programs may have positive effects, particularly on dynamic balance and multidirectional functional movement control, in overweight and obese women. The absence of a clear overall superiority between the two exercise approaches suggests that Tai Chi and multimodal exercise programs may provide similar clinical benefits.