Lise öğrencilerinde problemli akıllı telefon kullanımı ileduygu düzenleme becerileri ve olumsuz duygulanımdüzeyleri arasındaki ilişkiler
The relationships among problematic smartphone use andemotion regulation skills and negative affect levels of highschool students
- Tez No: 1020309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ KURTYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, lise öğrencilerinin problemli akıllı telefon kullanımı ile duygu düzenleme becerileri ve olumsuz duygulanım düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmiş olup ilişkisel model kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcı grubunu Bilecik Merkez ilçesindeki devlet okullarında öğrenim gören 259'u kız (%55,93), 204'ü erkek (%44,06) toplam 463 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler ''Akıllı Telefon Bağımlılık Ölçeği-Kısa Versiyon'', ''Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği'', ''Ergenler İçin Pozitif Negatif Duygu Ölçeği (EİPNDÖ)'' ve ''Kişisel Bilgi Formu'' aracılığıyla toplanmıştır. Veriler SPSS 31.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla Bağımsız Örneklemler t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ile Çoklu Regresyon Analizi olan Hiyerarşik Regresyon Analizi'nden faydalanılmıştır. Bulgular, lise öğrencilerinde problemli akıllı telefon kullanımının kızlarda erkeklere göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu göstermektedir. Problemli akıllı telefon kullanım düzeylerinin okul türüne göre farklılaştığı, Anadolu İmam Hatip Lisesi için anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu ortaya konmuştur. Sınıf düzeyine göre problemli akıllı telefon kullanımında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Problemli akıllı telefon kullanımı ile içsel işlevsel olmayan duygu düzenleme ve dışsal işlevsel olmayan duygu düzenleme yöntemi arasındaki ilişkinin pozitif yönde anlamlı olduğu görülmüştür. İçsel işlevsel duygu düzenleme, dışsal işlevsel duygu düzenleme ile problemli akıllı telefon kullanımı arasında anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmamıştır. Lise öğrencilerinin problemli akıllı telefon kullanımı ile olumsuz duygulanım arasında pozitif yönde ve anlamlı düzeyde bir ilişkiye ulaşılmıştır. İçsel ve dışsal işlevsel olmayan duygu düzenlemenin cinsiyet değişkeni kontrol edildiğinde bile problemli akıllı telefon kullanımını anlamlı düzeyde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Olumsuz duygulanımın problemli akıllı telefon kullanımı üzerinde yordayıcı olmadığı belirlenmiştir. Araştırmanın bulguları, alanyazın çerçevesinde tartışılmıştır. Araştırmacı ve uygulayıcılar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between problematic smartphone use with emotion regulation skills and negative affect levels among high school students, using correlational model. The participants in the study consisted of 463 students at public schools of Bilecik, 259 of them were girls (55,93%) and 204 were boys (44,06%). Data were collected using“Smartphone Addiction Scale-Short Version,”“Regulation of Emotions Questionnaire (REQ) for Adolescents”,“Positive and Negative Affect Scale for Adolescents (PANAS-A) and ”Personal Information Form". The data were analyzed using the SPSS 31.0. For analyses, The Independent Sample t-test, One-way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis, and Hierarchical Multiple Regression Analysis were utilized. The findings indicated that problematic smartphone use of girls was significantly higher than boys. It was also found that the problematic smartphone use levels of adolescents differed significantly according to school type, it was higher for Anatolian Imam Hatip High Schools. There was no significant difference in problematic smartphone use in terms of grade level. There was a significant positive relationship between problematic smartphone use and dysfunctional internal and external emotion regulation strategies. No significant relationship was found between problematic smartphone use and functional internal and external emotion regulation strategies. A significant positive correlation was found between high school students' problematic smartphone use and negative affect. Internal and external dysfunctional emotion regulation strategies significantly predicted problematic smartphone use in adolescents even gender was controlled. Negative affect did not predict problematic smartphone use. The findings of the study were discussed in the framework of the literature. Recommendations were presented for researchers and practitioners.