Yoğun bakımda gelişen pnömonisi olan geriatrik hastalarda APACHE II skoru, PNI skoru, CRP/ALB oranının morbidite ve mortalite üzerindeki öneminin karşılaştırılması
A comparison of the importance of the APACHE II score, PNI score, and CRPA/ALB ratio on morbidity and mortality in geriatric patients with pneumonia developing in the intensive care unit
- Tez No: 1020326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ŞAHİN TUTAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Hastanede gelişen enfeksiyonlar arasında nozokomiyal pnömoniler ilk sıralarda yer almaktadır. Non-ventilatör hastanede gelişen pnömoni (nvHGP), nozokomiyal pnömoninin alt gruplarından biridir. nvHGP'i de kapsayan hastanede gelişen pnömoni (HGP), nozokomiyal pnömoni vakalarının 2/3'ünü oluştururken ventilatör ilişkili pnömoninin (VİP) oranı 1/3'tür. Vaka sayılarında çoğunluğunu HGP'nin oluşturmasına karşın literatürdeki çalışmalar VİP ağırlıklıdır. Bu çalışma ile, dahili YBÜ'de nontravmatik ve cerrahi olmayan sebeplerle yatan 65 yaş üstü nvHGP olgularında klinik prognozu tahmin etmede Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirmesi II (APACHE II) skoru ile kullanımı daha kolay olan CRP/Albümin Oranı (CAO) ve Prognostik Nutrisyonel İndeks (PNI) skorlarının öngörü güçlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, 01.01.2013-01.02.2020 tarihleri arasında Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahili YBÜ'de non travmatik/cerrahi dışı sebeplerle takip edilen nvHGP'li geriatrik hastaları kapsamaktadır. Yatışı sırasında pnömoni olan ve Dahili YBÜ'de 72 saatten az kalan olgular araştırmaya dahil edilmemiştir. Hastaların verileri hastanemizin elektronik veri kayıt sisteminden temin edilmiştir. Kriterlere uyan 108 hastanın yaş, cinsiyet gibi demografik verileri ve entübasyon hali, vazopresör durumu, APACHE II skoru, CAO, PNI skoru gibi klinik verileri Statistical Package for Social Science (SPSS 22) programı ile analiz edilmiştir. Kohortumuzun yaş ortalaması 79±8 olup, genel mortalite oranı %54,6 (59 hasta) olarak saptanmıştır. Pnömoni tanısı konulan günde hesaplanan değerler için ROC analizi ile mortaliteyi öngören anlamlı kesme değerleri saptanmıştır: APACHE II skoru için ≥18,5 (AUC=0,920), CAO için ≥4,45 (AUC=0,669) ve PNI için ≤31,45 (AUC=0,639). Pnömoni günü ve yatış günü arasındaki dinamik değişimi ifade eden ΔAPACHE II değerinde ≥1,5 (AUC=0,909) puanlık artışın da mortaliteyi öngörmede anlamlı olduğu kanıtlanmıştır. Çok değişkenli Cox regresyon modelinde; yatış ix vazopresör ihtiyacı (HR=2,179), yatış APACHE II skoru (HR=1,057) ve pnömoni günü APACHE II skoru (HR=1,143) bağımsız risk faktörleri olarak gücünü korumuştur. Cinsiyet değerlendirmesinde, kadın cinsiyetin mortalite riskini bağımsız olarak yaklaşık 1,8 kat artırdığı saptanırken; pnömoni günü gerekli hastalarda uygulanan entübasyonun, sağkalım üzerinde koruyucu bir faktör (HR=0,252) olduğu ortaya konmuştur. Bu çalışmada, geriatrik hastalarda nvHGP gelişmesi halinde klinik gidişatı ve mortalite riskini öngörmek için kullanılabilecek klinik skorlama verileri sunulmaktadır. Analizlerimize göre; hesaplanan parametre çokluğu nedeniyle klinik pratikte kullanımı daha zor olan APACHE II skorunun öngörü gücü, kullanımı görece daha kolay olan CAO biyobelirteci ve PNI skoruna kıyasla daha yüksektir. Hekimlerin, hastanın mevcut durumuna ve klinik gidişatına göre bu skorlama sistemlerini birlikte kullanması, gerekli müdahalenin doğru zamanda yapılabilmesine olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Among hospital-acquired infections, nosocomial pneumonia ranks among the most common. Non-ventilator-associated hospital-acquired pneumonia (nvHAP) is one of the subtypes of nosocomial pneumonia. Hospital-acquired pneumonia (HAP), which includes nvHAP, accounts for two-thirds of nosocomial pneumonia cases, while ventilator-associated pneumonia (VAP) accounts for one-third. Although HAP constitutes the majority of cases, studies in the literature have focused primarily on VAP. The aim of this study was to compare the predictive power of the Acute Physiology and Chronic Health Evaluation II (APACHE II) score with the easier-to-use C-reactive protein (CRP)/albumin ratio (CAR) and the Prognostic Nutritional Index (PNI)— which are easier to use than the APACHE II score—in predicting clinical prognosis. The study included geriatric patients with nvHAP who were followed up for nontraumatic/non-surgical reasons in the Internal Medicine ICU at Adıyaman University Training and Research Hospital between January 1, 2013, and February 1, 2020. Patients who had pneumonia at ICU admission or stayed in the Internal Medicine ICU for less than 72 hours were excluded from the study. Patient data were obtained from our hospital's electronic medical record system. Demographic data (such as age and sex) and clinical data (such as intubation status, vasopressor use, APACHE II score, CAR, and PNI score) for the 108 patients meeting the criteria were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS 22). The mean age of our cohort was 79±8, and the overall mortality rate was determined to be 54.6% (59 patients). Using ROC analysis for values calculated on the day of pneumonia diagnosis, significant cutoff values predictive of mortality were determined: ≥18.5 for the APACHE II score (AUC=0.920), ≥4.45 for CAR (AUC=0.669), and ≤31.45 for PNI (AUC=0.639). It was also demonstrated that an increase of ≥1.5 points (AUC=0.909) in the ΔAPACHE II score—which reflects the xi dynamic change between the day of pneumonia diagnosis and the day of admission— was significant in predicting mortality. In the multivariate Cox regression model, the need for vasopressors at admission (HR = 2.179), the APACHE II score at admission (HR = 1.057), and the APACHE II score on the day of pneumonia onset (HR = 1.143) retained their strength as independent risk factors. In the analysis of gender, it was found that being female independently increased the risk of mortality by approximately 1.8 times; meanwhile, intubation performed on patients requiring it on the day of pneumonia onset was found to be a protective factor for survival (HR=0.252). This study presents clinical scoring data that can be used to predict clinical course and mortality risk in geriatric patients with nvHAP. According to our analyses, the predictive power of the APACHE II score—which is more difficult to use in clinical practice due to the large number of parameters involved—is higher than that of the CAR biomarker and the PNI score, both of which are relatively easier to use. When clinicians use these scoring systems in combination, based on the patient's current condition and clinical course, it will enable the necessary intervention to be performed at the right time.