Acil serviste toplum kökenli pnömoni tanısı alan yaşlı hastalarda CHUBA A-DROPve CURB-65 skorlama sistemlerinin prognostik değerliliğinin karşılaştırılması
Comparison of the prognostic values of CHUBA, A-DROP AND CURB 65 scoring systems in elderly patients diagnosed with community acquired pneumonia in the emergency department
- Tez No: 865462
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Pnömoni sık görülen ve potansiyel olarak ciddi seyredebilen bir hastalıktır. Erişkin yaşta daha sık görülmekte ve pnömoni nedenli ölümlerin %90'a yakını 65 yaş üstü popülasyonda meydana gelmektedir. Pnömonide prognozu öngörmek için birçok farklı skorlama sistemi geliştirilmiştir. Bu skorlamaları birbiriyle karşılaştıran çalışmalar mevcuttur, ancak sonuçları arasında farklılıklar vardır. Çalışmamızda yakın geçmişte tanımlanan CHUBA (Confusion, Hypoxemia, Urea, Bedridden, Albümin) skorlama sistemi ile A-DROP (Age, Dehydration, Respiratory Failure, Orientation Disturbance, Low Blood Pressure) ve CURB-65 (Confusion, Urea, Respiratory Rate, Blood Pressure, 65 yaş) skorlama sistemlerinin prognostik değerliliğini karşılşatırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı, gözlemsel, retrospektif veri toplanan, kesitsel bir çalışmadır. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Erişkin Acil Servisine 01.09.2022- 01.09.2023 tarihleri arasında başvuran ve toplum kökenli pnömoni tanısı alan 65 yaş ve üzerindeki tüm hastaların çalışmaya dahil edilmesi planlandı. Kriterlere uyan 956 hasta tespit edildi. Hastane kökenli pnömoni düşünülen, takip verilerine ulaşılamayan, karşılaştırılan skorlama sistemlerinin bileşenlerinden en az birine ait veriye ulaşılamayan, mortaliteyi değiştirecek daha majör bir problemi olan toplam 286 hasta çalışmadan dışlandı. Çalışmaya dahil edilen 670 hastanın demografik özellikleri, eşlik eden hastalıkları, laboratuvar bulguları ve görüntüleme bulguları kaydedilip; CURB-65, A-DROP ve CHUBA skorları hesaplandı. Bu skorların 48 saatlik ve yedi günlük mortaliteyi ve kötü prognostik durum gelişimini öngörmedeki başarıları karşılaştırıldı. Sonuçlar SPSS programında analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Pneumonia is a common and potentially serious disease. It is more common in adults and nearly 90% of deaths caused by pneumonia occur in the population over the age of 65. Many different scoring systems have been developed to predict prognosis in pneumonia. There are different studies comparing these scores with each other, but there are differences in their results. In our study, we used the recently defined CHUBA (Confusion, Hypoxemia, Urea, Bedridden, Albumin), A-DROP (Age, Dehydration, Respiratory Failure, Orientation Disturbance, Low Blood Pressure) and CURB-65 (Confusion, Urea, Respiratory Rate, Blood Pressure, 65 years old) scoring systems. We aimed to compare the prognostic value of these scoring systems. Materials and Methods: Our study is a descriptive, observational, retrospective data collecting cross-sectional study. We planned to include all patients aged 65 and over, who were admitted to Dokuz Eylul University Hospital Adult Emergency Service between 01.09.2022 and 01.09.2023 and diagnosed with community-acquired pneumonia. 956 patients meeting the criteria were identified. A total of 286 patients who were considered to have hospital-acquired pneumonia, whose follow-up data could not be obtained, whose data on at least one of the components of the compared scoring systems could not be obtained, and who had a more major problem that would change mortality, were excluded from the study. Demographic characteristics, comorbidities, laboratory findings and imaging findings of 670 patients included in the study were recorded; CURB-65, A-DROP and CHUBA scores were calculated. The success of these scores in predicting 48-hour and seven-day mortality and the development of poor prognostic conditions were compared. The results were analyzed in the SPSS program.