Click, confirm and buy: Motivational triggers of rational and irrational online herding behavior
Tıkla, uyum sağla ve satın al: Rasyonel ve irrasyonel çevrim içi sürü davranışının motivasyonel tetikleyicileri
  1. Tez No: 1020344
  2. Yazar: GOSHGAR GOJAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEYNEP ÖZATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
E-ticaretin hızlı gelişimiyle birlikte tüketiciler, karar verme süreçlerinde giderek daha fazla çevrim içi yorumlara, değerlendirmelere ve popülerlik göstergelerine güvenmekte, bu durum özellikle belirsizlik koşullarında sürü davranışına yol açmaktadır. Bu çalışma, çevrim içi alışverişte rasyonel ve irrasyonel sürü davranışının motivasyonel belirleyicilerini incelemekte ve bu davranışların algılanan karar kalitesi ile çevrim içi satın alma memnuniyeti üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Rasyonel sürü davranışı; bilgi belirsizliği, zaman baskısı, uzmanlık eksikliği ve algılanan ekonomik fayda gibi bilgi temelli faktörlerle ilişkilendirilirken, irrasyonel sürü davranışı bandwagon etkisi/FOMO, sosyal kabul isteği, dürtüsellik ve öz güven eksikliği gibi duygusal ve sosyal faktörlerden kaynaklanmaktadır. Veriler 242 katılımcıdan yapılandırılmış anket yoluyla toplanmış ve güvenilirlik, faktör ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular, yalnızca bazı değişkenlerin anlamlı etki gösterdiğini ortaya koymaktadır. Özellikle bilgi belirsizliği, dürtüsellik ve öz güven eksikliği değişkenlerinin hem algılanan karar kalitesi hem de memnuniyet üzerinde pozitif ve anlamlı etkileri bulunmaktadır. Diğer değişkenlerin ise anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Bu sonuçlar, sürü davranışının homojen değil, seçici ve bağlamsal bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid growth of e-commerce, consumers increasingly rely on online reviews, ratings, and popularity cues, which often lead to herding behavior, especially under conditions of uncertainty. This study investigates the motivational drivers of rational and irrational herding behavior in online shopping and examines their effects on perceived decision quality and online purchase satisfaction. Rational herding is associated with information-based factors such as information uncertainty, time pressure, lack of expertise, and perceived economic benefits, whereas irrational herding is driven by emotional and social factors including the bandwagon effect/FOMO, desire for social acceptance, shopping excitement and impulsivity, and self-doubt. Data were collected from 242 participants through a structured survey, and reliability, factor, and regression analyses were conducted. The findings reveal that only certain dimensions significantly influence consumer outcomes. In particular, information uncertainty, shopping excitement and impulsivity, and self-doubt have significant positive effects on perceived decision quality and satisfaction, while other factors show no significant impact. These results indicate that herding behavior is selective and context-dependent rather than uniformly influential.