Multipl skleroz'da bilişsel fonksiyon bozukluğunun nöropsikolojik ve nörofizyolojik korelatları
Neuropsychological and neurophysiological correlates of cognitive dysfunction in multple sclerosis
  1. Tez No: 163674
  2. Yazar: UTKU UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EGEMEN İDİMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
1.ÖZET MULTİPL SKLEROZ'DA BİLİŞSEL FONKSİYON BOZUKLUĞUNUN NÖROPSİKOLO JİK VE NÖROFİZYOLO JİK KORELATLARI Dr. Utku Uysal Amaç: Çalışmamızda birincil hedeflerimiz, Multipl Skleroz' da (MS) nöropsikolojik testler ile bilişsel bozuklukların varlığım ve alt tiplerini; kolay uygulanabilen bir yöntem olarak olaya ilişkin endojen potansiyellerden biri olan Contingent Negative Variation (CNV) patolojilerinin varlığını, nöropsikolojik testler ile CNV arasındaki ilişkinin varlığım belirlemektir. Yöntem: Çalışmaya 59 hasta (47 Relapsing Remitting MS, 12 Sekonder Progresif MS), 35 kontrol olmak üzere toplam 94 denek alındı. Tüm deneklere Beck Depresyon Ölçeği uygulandı ve skoru 17'nin üzerinde olan 9 hasta (8 Relapsing Remitting MS, 1 Sekonder Progresif MS) dışlandı. Kalan hasta ve normal kontrol deneklere PASAT (Paced Auditory Serial Addition Test), Stroop testi, Rey Sözel Öğrenme ve Bellek Testi (RSÖBT), Kontrollü Kelime Çağrışım Testi (KOGÇT), Çizgi Yönü Belirleme Testi (ÇYBT) uygulandı ve birinci uyaran olarak klik sesi, ikinci uyaran olarak ise gözlükten flaş uyan verilerek Fz, Cz ve Pz elektrotlarından CNV ölçümü yapıldı. Bulgular: Hasta grubu 39 Relapsing Remitting MS (RRMS) ve 1 1 Sekonder Progresif MS (SPMS) tanısı almış olan toplam 50, kontrol grubu ise 35 denekten oluşuyordu.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY NEUROPSYCHOLOGICAL AND NEUROPHYSIOLOGICAL CORRELATES OF COGNITIVE DYSFUNCTION IN MULTD7LE SCLEROSIS Dr. Utku Uysal Aim: We aimed to show the presence of cognitive dysfunction and the effected cognitive domains, the presence of Contingent Negative Variation (CNV) abnormalities and the correlation between neuropsychological tests and CNV. Method: 59 patients consisting of 47 Relapsing Remitting Multiple Sclerosis (RRMS) and 12 Secondary Progressive Multiple Sclerosis (SPMS) and 35 healthy control subjects were included in the study. Beck Depression Inventory was applied to all subjects. 9 patients (8 RRMS, 1 SPMS) with a score of greater than 17 were excluded. PASAT (Paced Auditory Serial Addition Test), Stroop test, Controlled Oral Word Association Test (COW AT), Rey Auditory Verbal Learning Test (RVLT), Judgement of Line Orientation Test (JLOT) were given to all remaining subjects. CNV was elicited by using the click sound and the flash light from a goggle as a first and second stimuli respectively. The waveform was recorded from Fz, Cz and Pz electrodes. Results: 50 patients (39 Relapsing Remitting MS, 1 1 Secondary Progressive MS) and 35 healthy control matches were included in the study.