Güneybati Ankara (Haymana-Polatli) yeraltisularinin hi̇drojeoki̇myasal özelli̇kleri̇
Hydrogeochemical characteristics of southwest Ankara (Haymana-Polatli) groundwater
  1. Tez No: 1020350
  2. Yazar: FULYA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ERDEM DOKUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması ile Haymana ve Polatlı ilçelerinin yeraltı sularının hidrojeokimyasal özelliklerinin ve su kalitesinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda çalışma alanı içerisinde bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürlüğü'ne ait su kuyularından alınan örneklerde yapılan analizlere ait sonuçlar hidrojeokimyasal yöntemler, diyagramlar, su kalite indeksleri, ulusal ve uluslararası standartlar kullanılarak değerlendirilmiştir. Alanda Permo Triyas-Kuvaterner aralığına sahip birimler yüzeylenmektedir. Metamorfik, ofiyolitik, volkanik, kırıntılı ve kimyasal sedimanter birimlerden oluşan kompleks bir jeolojik yapının hâkim olduğu alanda başta alüvyon, karbonat ve kırıntılı kayaçlar olmak üzere yer yer kırıklı çatlaklı yapıya sahip volkanitler akifer karakterindedir. Tez kapsamında yapılan incelemeler sonucunda suların jeolojik faktörlere bağlı olarak genellikle Ca/Na-HCO3 karakterinde oldukları, akım yolu boyunca yine başta akifer formasyonların litolojik özelliklerine bağlı olarak Mg ve SO4 bakımından zenginleştikleri anlaşılmaktadır. Bunun yanı sıra iyonların ikili dağılım diyagramlarında incelenmeleri neticesinde başta tarımsal arazi kullanımı olmak üzere evsel ve endüstriyel kirlilik nedeniyle NO3, B, SO4 gibi iyonların yeraltı sularında zenginleştikleri anlaşılmıştır. Su kalitesi bakımından suların genel olarak tarımsal sulamaya uygunken kimi lokasyonlarda içme ve kullanma suyu standartlarını sağlamadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to determine the hydrogeochemical characteristics and water quality of groundwater in the Haymana and Polatlı districts. In this context, the results of analyses performed on samples taken from water wells belonging to the Ankara Metropolitan Municipality Water and Sewerage Works General Directorate within the study area were evaluated using hydrogeochemical methods, diagrams, water quality indices, and national and international standards.The area is dominated by units belonging to the Permo-Triassic-Quaternary range. The area is characterized by a complex geological structure consisting of metamorphic, ophiolitic, volcanic, clastic, and chemical sedimentary units. Volcanics, primarily alluvium, carbonate, and clastic rocks, as well as fractured and fractured structures in places, constitute the aquifer. The investigations conducted within the scope of this thesis revealed that the waters are generally of Ca/Na-HCO3 character due to geological factors and become enriched in Mg and SO4 along the flow path, primarily depending on the lithological characteristics of the aquifer formations. Furthermore, analysis of the ion distribution diagrams revealed that groundwater is enriched with ions such as NO3, B, and SO4, primarily due to agricultural land use, as well as domestic and industrial pollution.In terms of water quality, while the water is generally suitable for agricultural irrigation, it was determined that some locations do not meet drinking and utility water standards.