Sedimentological and cyclostratigraphic analysis of upper part of the Kartal formation (South West of Ankara)
Kartal formasyonu üst kısmının sedimantolojik ve devirsel stratigrafik analizi (Ankara Güneybatısı)
- Tez No: 237639
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ÖMER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Monsiyen yaşlı Kartal Formasyonu Ankara bölgesinin güneybatısında yer almaktadır. Çalışma alanında (Kayabaşı köyü, Haymana ilçesinin KB kesimi) bu Formasyon Üst Kretase yaşlı Beyobası Formasyonunu üzerlemekte ve Tanesiyen yaşlı Kırkkavak Formasyonu tarafından uyumlu olarak üzerlenmektedir. Genelde silisiklastik ve karbonatlı kayaçlardan oluşan Kartal Formasyonu Haymana-Polatlı havzasında yer almakta olup çalışma alanında ölçülen stratigrafik kalınlığı 283 m olarak ölçülmüştür.Bu çalışma, iyi gelişmiş devirsellikler sergileyen Haymana-Polatlı havzasının içindeki Kartal Formasyonu'nun üst kesminin devirsel stratigrafik ve sedimantolojik analizlerini amaçlamaktadır. Bu çalışmada detaylı litofasiyes analizleri yapılmış olup ölçülü kesit boyunca dört farklı fasiyes tanımlanmıştır. Bunlar : kumtaşı, kireçtaşı, çamurtaşı ve konglomeradır.Ayrıca modal, provenans, paleoakıntı, taneboyu ve tane parametreleri gibi sedimantolojik analizler de yapılmış olup çalışmada çökel ortamı ve çökelim koşulları tartışılmıştır. Çökel ortamlarda yapılan tanımlamalara göre, sedimanlar baskın olarak düşük sinüziteli ırmak ve dalgalar tarafından kontrol edilmiştir. Ek olarak, çökelim ortamlarının tanımlanması sedimanların sığ deniz ve/veya kıyı (sahil) koşullarında çökeldiğine işaret etmektedir. Bunlara ek olarak, metre ölçeğinde devirsel ve ritmik litofasiyes oluşumları üzerine bina edilmiş olan yüksek çözünürlüklü devirsel stratigrafi çalışmaları yapılmıştır. 283 metre kalınlığa sahip çalışılan kısmın tamamı küçük ölçekli yukarı doğru tane boyu küçülen ve yukarı doğru derinleşen devirsel ve ritmik tabakalardan oluşan büyük ölçekli hiyerarşik devirselliklerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Montian Kartal Formation lies in the south-west of Ankara region and overlies the Upper Cretaceous Beyobasi Formation and is overlain by Thanetian Kırkkavak Formation conformably in the studied region (Kayabaşı village, NW of town of Haymana). A 283 m stratigraphic section, which is mainly composed of an alternation siliciclastic and carbonate rocks has been measured in the Kartal Formation within the Haymana-Polatlı basin.The aim of this study is to carry out the sedimentological and cyclostratigraphical analyses of the upper part of the Kartal Formation within Haymana-Polatlı basin which represents a well developed cyclic pattern. In this study, detailed lithofacies analyses were performed and four different facies were recognized along the measured section: sandstones, limestones, mudrocks and conglomerates.Sedimentological analyses, such as modal, provenance, palaeocurrent, grain-size and grain parameters were also performed and their relation with the depositional environment and change in depositional conditions were discussed. Interpretations of the depositional environment revealed that the deposition occurred by low sinuosity rivers and waves. Additional environmental interpretations suggested that the sediments were deposited in shallow marine and/or coastal (beach) environments. High resolution cyclostratigraphy studies based on meter scale cyclic and rhytmic occurrences of lithofacies along the measured section were performed. The whole section, which is 283 m thick, was divided into large-scale hierarchy-cycles which comprise smaller-scale fining upward and deepening upward cyclic and rhythmic beds.