Eğitsel veri madenciliğinde akıllı eğitim temelli öğrenci takip sisteminin geliştirilmesi: bir vaka çalışması
Development of an intelligent education-based student tracking system in educational data mining: A case study
  1. Tez No: 1020358
  2. Yazar: ABDULLAH USAME GÜNDEŞLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AVNİ ES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Education and Training, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yükseköğretim kurumlarında öğrencilerin dönemsel akademik performanslarının izlenmesi ve bu süreçlerde ortaya çıkan olağan dışı değişimlerin tespit edilmesine yönelik analitik bir yöntem önerilmektedir. Çalışma, öğrencilerin akademik verilerini çok boyutlu ve dönemsel bir yapı altında ele alarak, dönemler arası akademik başarı değişimlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Önerilen yöntem, pazarlama analitiğinde kullanılan RFM yaklaşımından esinlenilerek geliştirilen PSB (Performans, Başarı, Denge) modeli üzerine kurulmuştur. Öğrencilerin dönemsel başarıları nicel göstergelerle temsil edilmiş; bu göstergeler K-Means tabanlı ayrıklaştırma ve kural tabanlı segmentasyon adımlarıyla anlamlı segmentlere dönüştürülmüştür. Segment dizileri üzerinden dönemler arası geçişler izlenmiş ve belirlenen eşik değerler doğrultusunda anomali tespiti yapılmıştır. Yöntem, Türkiye'de bir üniversitenin Endüstri Mühendisliği bölümüne ait sekiz ardışık dönemi kapsayan anonim veriler üzerinde uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, önerilen yaklaşımın öğrencilerin ani akademik değişimlerini ve potansiyel risk durumlarını erken aşamada belirleyebildiğini göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, akıllı eğitim sistemleri ile elde edilen öğrenme verilerinin akademik danışmanlık süreçlerine entegre edilmesini sağlayarak danışmanların daha hızlı ve doğru karar almasını destekleyen veri temelli bir karar destek çerçevesi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, an analytical method is proposed for monitoring students' semester academic performances in higher education institutions and detecting anomalous changes that occur during these processes. The study aims to analyze changes in academic achievement between semesters by addressing students' academic data in a multidimensional and longitudinal manner. The proposed method is built on the PSB (Performance, Success, Balance) model, inspired by the RFM approach used in marketing analytics. Students' semester achievements are represented by quantitative indicators; these indicators are transformed into meaningful segments through K-Means based clustering and rule-based segmentation steps. Transitions between semesters are monitored over the segments, and anomaly detection is performed based on determined threshold values. The method was applied to anonymous data covering eight consecutive semesters from the Industrial Engineering department of a university in Turkey. The findings demonstrate that the proposed approach can effectively identify anomalous changes in students' academic performance and potential risk situations at an early stage. In this respect, the study presents a data-driven decision support framework that enables academic advisors to make faster and more accurate decisions by integrating learning data obtained in intelligent education systems into academic counseling processes.