Ameliyat öncesi cilt hazırlığı ve antibiyotik kullanımının ameliyat sonrası yara yeri enfeksiyon oluşumuna etkisi
The effect of PRE-surgery skin preparation and antibiotic use on post-surgery wound infection
- Tez No: 741707
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada ameliyat öncesi antiseptik solüsyonunun kullanımı, tüy temizleme şeklinin nerede, ne zaman yapıldığını ve profilaktik antibiyotik seçimini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Merkezinin ameliyathanesinden ve kalp damar cerrahisi servislerinden belirli zaman diliminde veriler toplandı. Hastaların bilgilendirilmesi ve ameliyat sonrası 3. Gün değerlendirilmesi kalp damar cerrahisi servisinde yapıldı. Hastaların tüy temizliği kontrolü ve ameliyat esnasında uygulanan yapışkan örtü, antibiyotik kullanımı ameliyathanede değerlendirildi. Evreni belli gruplarda örneklem seçimine göre örneklemi 60 kişi bulundu. Hastanın yapılacak çalışmaya verdiği onayı gösteren Gönüllü Onam Formu (EK-1), yapılan çalışmayla ilgili soruların bulunduğu Tanıtıcı Bilgi Formu (EK2), Ameliyathanede Bakılacak Değerler Formu (EK-3) ve Ameliyat Yeri Enfeksiyon Değerlendirme Formu (EK-4) ile veriler toplandı. Elde edilen veriler; sayı yüzde, ortalama ile gösterildi ve ki kare testi ve t testi ile istatistiksel anlamlılıklarına bakıldı. Araştırmada açık kalp cerrahisinden 3 gün sonra cerrahi alan enfekiyonu (CAE) %10 düzeyinde tespit edildi. Araştırmada sonuçlar obezite, diabetes mellitus, cerrahi süresi ve kardiyopulmoner bypass, konjestif kalp yetmezliğinin, daha önce kalp ameliyatı geçirmiş olmak, komorbid (bir veya daha fazla bozukluk) koşulların varlığı, kapanma anında kötü hemostaz, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) hastalığının varlığı, sigara kullanmı ve ameliyat öncesi hastanede kalış süresi ile hastalarda ameliyat sonrası cerrahi alan enfeksiyonları varlığı istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0.05). Hastaların göğsündeki ve safen ven alınacak olan bacağındaki tüy temizliğinde yazılı bir prosedürün olmayışı, clipper, jilet, tüy dökücü krem gibi çeşitli aletlerin kullanılıyor olması, bu aletlerin kullanım gününe yönelik klavuzların olmaması CAE riskini istatistiksel olarak artırmadığı bulundu. Hastaların ameliyat öncesi cilt hazırlığında povidon iyodin kullanılması ve bazı hastalarda drape kullanımının devam etmesi CAE riskini istatiksel olarak etkilemediği tespit edildi (p>0.05). Hastaların kan glikozu regülasyonun yapılıyor olması nedeniyle CAE riski istatiksel olarak artmadı (p>0.05). Hastalara verilen antibiyotik tedavileri ve fizyolojik izlem prosedürleri ilgili literatüre uygun olarak planlanmış olması CAE riskini azaltmış olabilir. Açık kalp ameliyatı öncesi hastalara vii MRSA taramasının yapılmayışı, diş eti iltihabı ve diş çürükleri gibi kontrollerin yaptırtılmamış olması CAE riskini artırmış olabilir. Hastaların ameliyattan önceki günlerde hastaneye yatırılmış olması hastan enfeksiyonu adına CAE oluşumunu etkilemiş olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of antiseptic solution before surgery was performed descriptively to determine where, when the hair removal was performed and the selection of prophylactic antibiotics. Research data were collected from the operating room of Ankara University Faculty of Medicine Heart Center and cardiovascular surgery services within a certain time frame. The patients were informed and evaluated on the third day after surgery in the cardiovascular surgery department. The control of hair cleaning of the patients and the use of adhesive cover and antibiotics applied during the operation were evaluated in the operating room. According to the sample selection in certain groups of the universe, sixty people were found in the sample. The data were collected with the Voluntary Consent Form (ANNEX-1) indicating the patient's consent to the study to be performed, the Introductory Information Form (ANNEX-2) with questions about the study to be performed, the Values Form to be looked at in the Operating Room (ANNEX-3) and the Infection Assessment Form at the Surgery Site (ANNEX-4). The data obtained; the number was represented as a percentage, an average and statistical significance was checked with chi-square test and t test. In the study, surgical site infection (SSI) was detected at the level of 10% three days after open heart surgery. The results of the study were obesity, diabetes mellitus, duration of surgery and cardiopulmonary bypass, congestive heart failure, previous heart surgery, presence of comorbid (one or more disorders) conditions, poor hemostasis at the time of closure, presence of chronic obstructive pulmonary disease (COPD), Smokers, preoperative hospital stay and postoperative surgical site infections were not statistically significant (p>0.05). It was found that the absence of a written procedure for hair removal on the chest and leg of the saphenous vein of the patients, the use of various tools such as clippers, razors, and depilatory creams, and the absence of guidelines for the day of use of these tools did not statistically increase the risk of SSI. It was determined that the use of povidone iodine in the preoperative skin preparation of the patients and the continued use of drapes in some patients did not statistically affect the risk of SSI (p>0.05). The risk of SSI did not increase statistically due to the blood glucose regulation of the patients (p>0.05). The fact that the antibiotic treatments given to the patients and the physiological treatment procedures were planned in accordance with the relevant literature may have reduced the risk of SSI. The fact that patients were not screened for MRSA before open heart surgery, and that they did not have controls such as gingivitis and dental caries may have increased the risk of SSI. The fact that the patients were hospitalized in the days before the surgery may have affected the occurrence of SSI in the name of patient infection.