Öğretmenlik mesleği genel yeterliklerinin İngilizce öğretmenliği lisans programına yansıtılabilirliği: Bir karma yöntem çalışması
The reflectability of the general competencies for teaching profession in the English language teaching undergraduate program: A mixed methods study
  1. Tez No: 1020407
  2. Yazar: AYDAN SEHER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL CENGİZHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterliklerinin İngilizce öğretmenliği lisans programına yansıtılabilirliğine ilişkin İngilizce öğretmen adaylarının ve öğretim elemanlarının görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Araştırmada, karma yöntem desenlerinden açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutuna ilişkin çalışma grubunu, 2023-2024 öğretim yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi bölümünde öğrenim gören 4. sınıf 83 İngilizce öğretmen adayı ve ilgili bölümde görev yapan 5 öğretim üyesi oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel boyutuna ilişkin çalışma grubunu ise 19 İngilizce öğretmen adayı ve 4 öğretim üyesi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterliklerinin Programa Yansıtılabilirliği Anketi”, kontrol listesi ve yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığı ile elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, katılımcılara göre İngilizce öğretmenliği lisans programında Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterliklerinden“mesleki bilgi”ve“mesleki beceri”yeterlik alanlarında bulunan yeterliklere genel olarak yer verildiği, ancak“tutum ve değer”yeterlik alanında bulunan bazı yeterliklerin kazandırılamadığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, katılımcılara göre söz konusu programda milli ve manevi değerlere yer verilmediği, mevzuat bilgisi ile ilgili içeriğin oldukça sınırlı olduğu, aileler ile işbirliği konusunun yer almadığı, kültürel ve sanatsal etkinliklere katılımın teşvik edilmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the views of pre-service English language teachers and faculty members regarding the extent to which the General Competencies for Teaching Profession can be reflected in the English language teaching undergraduate program. In this study, an explanatory sequential design, one of the mixed methods designs, was employed. The quantitative dimension of the study involved 83 fourth-year pre-service English language teachers enrolled at Marmara University, Atatürk Faculty of Education, during the 2023-2024 academic year and 5 faculty members from the same faculty. The qualitative dimension included 19 fourth-year pre-service English language teachers and 4 faculty members. The data of the study were obtained through“Questionnaire on the Reflectability of the General Competencies for Teaching Profession in the Program”, a checklist and semi-structured interview forms developed by the researcher. The results of the study indicate that according to the participants, the competencies in the“professional knowledge”and“professional skills”domains of the General Competencies for Teaching Profession are generally included in the English Language Teaching Undergraduate Program; however, some competencies in the“attitudes and values”domain are not included. It was also found that according to the participants, the program does not include national and moral values, competencies related to collaboration with families, includes very limited content on legislative knowledge, and does not encourage pre-service teachers to participate in cultural and artistic activities.