Derin öğrenme yöntemleri ile panoramik röntgen görüntülerinden diş mobilitelerinin değerlendirilmesi
Assessment of tooth mobility from panoramic radiographs using deep learning methods
  1. Tez No: 1020408
  2. Yazar: SENA KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE YAPRAK, DOÇ. DR. ALEV MUTLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, panoramik radyografi görüntülerinden derin öğrenme yöntemleri kullanılarak diş mobilitesinin otomatik olarak değerlendirilmesine yönelik bir yapay zekâ sistemi geliştirmek ve klinik uygulanabilirliğini araştırmaktır. Yöntem: Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na Ocak 2025–Ocak 2026 tarihleri arasında başvuran hastalara ait panoramik radyografi görüntüleri ve Periotest cihazıyla elde edilen klinik mobilite ölçümleri bu kesitsel çalışma kapsamında incelenmiştir. Posterior dişlere ait Periotest değerleri Miller mobilite sınıflamasına uyarlanarak Sınıf 0, 1, 2 ve 3 olmak üzere dört kategoriye dönüştürülmüştür. Modele girdi olarak panoramik radyografi görüntülerinden elde edilen öznitelikler kullanılmıştır. Veri seti diş görüntüsü düzeyinde %80 eğitim ve %20 test oranıyla bölünmüş; eğitim seti 1.924 diş görüntüsü, test seti ise 480 diş görüntüsü içermiştir. EfficientNet, SVM_Platt, XGB_Platt ve Ensemble sistemleri değerlendirilmiş; 2.000 farklı parametre kombinasyonu test edilerek makro F1 skoru temel optimizasyon kriteri olarak alınmıştır. Bulgular: En yüksek performansa XGB_Platt sistemi ulaşmış; %52,7 doğruluk ve 0,521 makro F1 skoru elde edilmiştir. EfficientNet %52,5 doğruluk ve 0,512 makro F1 skoru ile ikinci sırada yer almıştır. Ensemble ve SVM_Platt sistemlerinde makro F1 skorları sırasıyla 0,505 ve 0,501 olarak bulunmuştur. Tüm sistemlerde Sınıf 0 ve Sınıf 3 görece başarılı sonuçlar verirken, Sınıf 1 ve Sınıf 2 ayrımında sistematik yetersizlik gözlemlenmiştir. Exact McNemar testi sonuçlarına göre sistemler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuç: Tüm sistemler rastgele sınıflandırmanın üzerinde performans sergilemiş olmakla birlikte klinik uygulamaya taşınabilecek düzeyde doğruluk oranına ulaşılamamıştır. Modelin geliştirilmesi için, klinik ataşman kaybı, diş eti çekilmesi ve oklüzyon ilişkisi gibi ek periodontal parametrelerin sisteme dahil edilmesi, veri setinin genişletilmesi ve görüntüleme modalitelerinin çeşitlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to develop an artificial intelligence system for the automatic assessment of tooth mobility from panoramic radiographs using deep learning methods, and to investigate its clinical applicability. Method: Panoramic radiograph images and clinical mobility measurements obtained via the Periotest device from patients who presented to the Department of Periodontology, Faculty of Dentistry, Kocaeli University between January 2025 and January 2026 were examined within the scope of this cross-sectional study. Periotest values of posterior teeth were adapted to the Miller mobility classification and converted into four categories as Class 0, 1, 2, and 3. Features extracted from panoramic radiographs were used as model inputs. The dataset was split at the tooth-image level into 80% training and 20% testing; the training set contained 1,924 tooth images and the test set contained 480 tooth images. EfficientNet, SVM_Platt, XGB_Platt, and Ensemble systems were evaluated; 2,000 different parameter combinations were tested, with the macro F1 score adopted as the primary optimization criterion. Results: The highest performance was achieved by the XGB_Platt system, with 52.7% accuracy and a macro F1 score of 0.521. EfficientNet ranked second with 52.5% accuracy and a macro F1 score of 0.512. The macro F1 scores of the Ensemble and SVM_Platt systems were 0.505 and 0.501, respectively. Across all systems, Class 0 and Class 3 yielded relatively successful results, whereas a systematic inadequacy was observed in distinguishing Class 1 from Class 2. According to the Exact McNemar test, no statistically significant difference was found between the systems. Conclusion: Although all systems performed above the level of random classification, an accuracy sufficient for clinical implementation could not be achieved. To improve the model, the inclusion of additional periodontal parameters such as clinical attachment loss, gingival recession, and occlusal relationship, along with expansion of the dataset and diversification of imaging modalities, is recommended.