Yalın üretim ve Kanban çekme sistemi: Ahşap iskelet üretiminde bir uygulama
Lean manufacturing and Kanban pull system: An application in wooden skeleton production
- Tez No: 1020422
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELAMİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Günümüzde artan rekabet koşulları ve değişen müşteri beklentileri, işletmeleri daha verimli üretim sistemlerine yöneltmektedir. Bu çalışmanın amacı, mobilya sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede, belirli bir ürün ailesine ait ahşap iskelet çakma sürecinde Kanban sisteminin uygulanabilirliğini değerlendirmek ve üretim performansına etkilerini ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında mevcut üretim süreci analiz edilerek stok fazlalıkları ve malzeme akışındaki düzensizlikler belirlenmiş, bu problemlerin giderilmesi amacıyla Kanban kartları ve süpermarket alanları tasarlanarak çekme sistemi esaslı bir Kanban uygulaması gerçekleştirilmiştir. Uygulama öncesinde 4 hafta boyunca mevcut durum verileri toplanmış, Kanban sisteminin uygulanmasının ardından 4 hafta süreyle sistem performansı izlenerek karşılaştırmalı analiz yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre günlük üretim miktarında %13,60 oranında artış sağlanmış, çakma sürecindeki bekleme süresi 120 dakikadan 30 dakikaya düşerek %75 oranında azalmıştır. Ayrıca yarı mamul stok seviyeleri Kanban kartları ile kontrol altına alınmış, üretim akışı iyileştirilmiş ve itme esaslı üretim sisteminden çekme esaslı üretim sistemine geçiş sağlanmıştır. Elde edilen bulgular, Kanban sisteminin incelenen işletmedeki ahşap iskelet çakma sürecinde uygulanabilir olduğunu ve süreç performansının iyileştirilmesine katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing competitive conditions and changing customer expectations have led manufacturing companies to adopt more efficient production systems. The aim of this study is to evaluate the applicability of the Kanban system in the wooden frame nailing process of a specific product family in a furniture manufacturing company and to examine its effects on production performance. Within the scope of the study, the existing production process was analyzed, and excessive inventory and irregularities in material flow were identified. To eliminate these problems, a pull-based Kanban system was implemented through the design of Kanban cards and supermarket areas. Data on the existing production system were collected for 8 weeks before the implementation, and the system performance was monitored for 8 weeks after the implementation to conduct a comparative analysis. The results showed that the daily production output increased by 13.60%, while the waiting time in the wooden frame nailing process decreased from 120 minutes to 30 minutes, representing a 75% reduction. In addition, work-in-process inventory levels were controlled through Kanban cards, production flow was improved, and the production system was transformed from a push-based approach to a pull-based system. The findings indicate that the Kanban system is applicable to the wooden frame nailing process in the company examined and can contribute to improving process performance.