Konaklama işletmelerinde yeşil yıkamanın satın alma niyeti üzerine etkisi: Kocaeli ili örneği
The effect of greenwashing on purchase intention in accommodation businesses: The case of Kocaeli province
  1. Tez No: 1020450
  2. Yazar: MUHARRAM AMONOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYLUM EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde sürdürülebilirlik anlayışının yaygınlaşmasıyla birlikte konaklama işletmeleri çevre dostu uygulamalara ve yeşil pazarlama faaliyetlerine daha fazla önem vermeye başlamıştır. Ancak bazı işletmelerin çevresel performanslarını gerçekte olduğundan daha olumlu göstermeye yönelik uygulamaları, yeşil yıkama kavramını gündeme getirmiştir. Bu araştırmanın amacı, konaklama işletmelerinde algılanan yeşil yıkamanın tüketicilerin satın alma niyeti üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma nicel araştırma yöntemine dayalı olarak tasarlanmış ve veriler anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın evrenini Kocaeli ilinde konaklama işletmelerinden hizmet alan tüketiciler oluşturmaktadır. Kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan 250 katılımcıdan elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmada betimsel istatistikler, güvenilirlik analizi, bağımsız örneklemler T testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, katılımcıların konaklama işletmelerinin çevresel iddialarına karşı belirli düzeyde şüphe duyduklarını göstermektedir. Bununla birlikte çevre dostu uygulamalar sergileyen konaklama işletmelerine yönelik satın alma niyetlerinin genel olarak yüksek olduğu belirlenmiştir. Korelasyon analizi sonucunda yeşil yıkama algısı ile satın alma niyeti arasında pozitif yönlü, orta düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir (r=0,46; p<0,01). Regresyon analizi sonuçlarına göre ise yeşil yıkama algısının satın alma niyeti üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisinin bulunduğu belirlenmiştir (β=0,46; p<0,05). Araştırma sonucunda elde edilen pozitif yönlü ilişki, literatürde yaygın olarak belirtilen olumsuz etki beklentisinden farklılaşmakta olup tüketicilerin çevresel iletişimi değerlendirme biçimlerinin daha karmaşık bir yapıya sahip olabileceğini göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, konaklama sektöründe yeşil yıkama ve tüketici davranışları arasındaki ilişkiye ilişkin literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the increasing importance of sustainability, accommodation businesses have begun to place greater emphasis on environmentally friendly practices and green marketing activities. However, some businesses tend to exaggerate their environmental performance and present themselves as more environmentally responsible than they actually are, leading to the emergence of the concept of greenwashing. The main purpose of this study is to examine the effect of perceived greenwashing on consumers' purchase intention in accommodation businesses. The study was designed based on a quantitative research approach, and data were collected through a questionnaire survey. The population of the study consisted of consumers who received services from accommodation businesses operating in Kocaeli Province, Türkiye. Data obtained from 250 participants selected through convenience sampling were analyzed using the SPSS statistical package. Descriptive statistics, reliability analysis, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, and simple linear regression analysis were employed. The findings revealed that participants exhibited a certain degree of skepticism toward the environmental claims made by accommodation businesses. Nevertheless, consumers generally demonstrated a high level of purchase intention toward environmentally friendly accommodation businesses. The results of the correlation analysis indicated a positive, moderate, and statistically significant relationship between perceived greenwashing and purchase intention (r = 0.46, p < 0.01). Furthermore, regression analysis showed that perceived greenwashing had a positive and significant effect on purchase intention (β = 0.46, p < 0.05). The explanatory power of the model was determined as 21%. The positive relationship identified in this study differs from the predominantly negative relationship reported in the existing literature. This finding suggests that consumers' evaluations of environmental communication and purchasing decisions may be more complex than previously assumed. Therefore, the study contributes to the literature by providing new evidence regarding the relationship between perceived greenwashing and consumer behavior in the accommodation sector.