Hiyerarşi ve gelişim kültürünün değişimi destekleyici çalışan niyetleri üzerine etkisi: Bir kamu üniversitesi örneği
The effect of hierarchy and development culture on employee intentions to support change: An example of a public university
- Tez No: 1020474
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY EKİN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, bir kamu üniversitesinde çalışanların gelişim kültürü ve hiyerarşi kültürü algılarının değişimi destekleyici çalışan niyetleri üzerindeki etkisini incelemektir. Örgütlerin devamlılığı, yalnızca yapısal dönüşüm kapasitesine değil, aynı zamanda çalışanların değişime yönelik algı, tutum ve destek düzeylerine de bağlıdır. Bu bağlamda örgüt kültürü, çalışanların değişime verdikleri tepkileri anlamada merkezi bir değişken olarak değerlendirilmektedir. Kamu üniversiteleri gibi bürokratik yapının ve bilgi yoğun çalışma düzeninin birlikte bulunduğu örgütlerde, kültür boyutlarının değişimi destekleyici niyetler üzerindeki etkisinin incelenmesi önem taşımaktadır. Araştırma nicel araştırma yaklaşımı çerçevesinde ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırmada yer alan veriler, Munzur Üniversitesi'nde görev yapan çalışanlardan anket tekniği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada gelişim kültürü, hiyerarşi kültürü ve değişimi destekleyici çalışan niyetleri değişkenlerini ölçmeye yönelik geçerliliği ve güvenirliği yüksek olan ölçeklerden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler; betimleyici istatistikler, güvenilirlik analizi, açımlayıcı faktör analizi, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, gelişim kültürü ile hiyerarşi kültürü arasında yüksek düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca hem gelişim kültürü hem de hiyerarşi kültürü ile değişimi destekleyici çalışan niyetleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Bununla birlikte çoklu doğrusal regresyon analizi sonucunda, değişimi destekleyici çalışan niyetleri üzerinde yalnızca hiyerarşi kültürünün pozitif ve anlamlı bir etkisinin bulunduğu; gelişim kültürünün ise model içinde anlamlı bir yordayıcı olmadığı belirlenmiştir. Demografik bulgular açısından, kadın çalışanların değişimi destekleyici niyetlerinin erkek çalışanlara göre daha yüksek olduğu; akademik personelin ise gelişim kültürü algısının idari personele kıyasla daha yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Buna karşılık yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, mesleki tecrübe ve idari görev değişkenleri bakımından genel olarak anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Sonuç olarak çalışma, kamu üniversitelerinde değişimin desteklenmesinde yalnızca yenilik ve gelişim vurgusunun değil, aynı zamanda düzen, koordinasyon, rol açıklığı ve kurumsal istikrar sağlayan hiyerarşik unsurların da önemli bir işlev gördüğünü ortaya koymaktadır. Bu yönüyle araştırma, örgüt kültürü ile değişim yönetimi arasındaki ilişkiye yükseköğretim ve kamu kurumu bağlamında katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the impact of employees' perceptions of development culture and hierarchical culture on their intentions to support change in a public university. The continuity of organizations depends not only on their capacity for structural transformation but also on the perceptions, attitudes, and support levels of employees towards change. In this context, organizational culture is considered a central variable in understanding employees' responses to change. In organizations such as public universities, where bureaucratic structures and information-intensive work environments coexist, examining the impact of cultural dimensions on intentions to support change is of great importance. The research was conducted using a correlational survey model within the framework of a quantitative research approach. The data included in the research were collected from employees working at Munzur University through a survey technique. In the research, scales with high validity and reliability were used to measure the variables of development culture, hierarchical culture, and employee intentions to support change. The obtained data were evaluated using descriptive statistics, reliability analysis, exploratory factor analysis, independent samples t-test, one-way analysis of variance, correlation analysis, and multiple linear regression analysis. The research findings indicate a high-level, positive, and significant relationship between development culture and hierarchical culture. Furthermore, positive and significant relationships were found between both development culture and hierarchical culture and employee intentions to support change. However, the results of the multiple linear regression analysis revealed that only hierarchical culture had a positive and significant effect on employee intentions to support change; development culture was not a significant predictor within the model. In terms of demographic findings, female employees had higher intentions to support change than male employees; and academic staff had a higher perception of development culture compared to administrative staff. In contrast, no significant differences were found in terms of age, marital status, education level, professional experience, and administrative duties. In conclusion, the study reveals that in public universities, not only the emphasis on innovation and development but also hierarchical elements that provide order, coordination, role clarity, and institutional stability play an important role in supporting change. In this respect, the research contributes to the understanding of the relationship between organizational culture and change management within the context of higher education and public institutions.