Modern Filistin edebiyatında İmîl Habîbî ve“El-Müteşâil”adlı eserinin incelenmesi (Said'in gizemli hayatı)
Emile Habibi in modern Palestinian literature and an analysis of his work“The Pessoptimist”(Said's mysterious life)
  1. Tez No: 1020472
  2. Yazar: SÜMEYYE ÖDEMİŞ ÖZAKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KIZILCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Filistinli yazar İmîl Habîbî'nin modern Arap edebiyatının seçkin eserlerinden biri sayılan el-Müteşâʾil adlı romanını anlatısal, biçimsel ve teknik yönleriyle incelemeyi hedeflemektedir. Roman, 1948 sonrası Filistinlilerin İsrail sınırları içinde yaşadıkları siyasal, toplumsal ve kültürel dönüşümleri, bireysel bir anlatı üzerinden ele alırken, geleneksel roman yapısının dışına çıkan sembolik bir kurgu sunmaktadır. Araştırmada romanın ana karakteri Said Ebu'n-Nahs el-Müteşâʾil üzerinden kimlik sorunu, aidiyet krizi, uyum ve teslimiyet stratejileri ile bireyin yönetim karşısındaki konumu incelenmiştir. Eserin başkahramanı Said, ne tamamen direnişçi ne de bütünüyle işbirlikçi bir figür olarak çizilmektedir, bu ara konum Filistinlilerin tarihsel koşullar içinde yaşadığı çelişkili varoluşun temsilidir. Çalışmanın ilk bölümünde Filistin'in tarihsel, siyasal ve kültürel yapısı ile roman türünün Arap dünyasında, özellikle Filistin'deki gelişim süreci değerlendirilmiştir. İkinci bölümde İmîl Habîbî'nin hayatı, eserleri, edebi kişiliği incelenmiş olup üçüncü bölümde ise“el-Müteşâʾil”romanının özeti, şahıs kadrosu, anlatıcı bakış açısı, mekan, zaman dil ve üslup kullanımı gibi yapısal unsurların yanı sıra teknik açıdan incelenmiştir. Eserin, kara mizah ve hiciv çerçevesinde Filistin toplumunun tarihsel ve sosyokültürel yapısını yansıttığı tespit edilmiştir. Bu çalışma, Türkiye'de Filistin edebiyatına dair sınırlı sayıdaki akademik kaynaklar arasında yer almayı, mevcut literatüre katkı sağlamayı ve el-Müteşâʾil romanına yönelik analitik bir değerlendirme sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines al-Mutasha'il, one of the most notable works of modern Arabic literature by the Palestinian writer Emile Habibi, with a focus on its narrative structure, form, and technical features. Through a personal narrative, the novel explores the political, social, and cultural transformations experienced by Palestinians living within the borders of Israel after 1948, while employing a symbolic narrative strategy that challenges conventional novelistic patterns. The study analyzes themes such as identity conflict, crisis of belonging, strategies of adaptation and submission, and the individual's relationship with political authority through the protagonist, Saeed Abu al-Nahs al-Mutasha'il. Saeed is depicted neither as a pure resistance figure nor as a complete collaborator; instead, his ambiguous position reflects the complex and contradictory existence of Palestinians shaped by historical realities. The first chapter outlines the historical, political, and cultural background of Palestine and discusses the development of the novel genre in the Arab world, with particular attention to Palestinian literature. The second chapter presents an overview of Emile Habibi's life, literary works, and artistic vision. The third chapter offers a detailed analysis of al-Mutasha'il, examining its plot, characters, narrative perspective, setting, temporal structure, language, and stylistic features, alongside its technical aspects. The findings indicate that the novel represents the historical and sociocultural structure of Palestinian society through the use of dark humor and satire. This thesis aims to contribute to the limited body of academic research on Palestinian literature in Türkiye and to provide a critical and analytical reading of al-Mutasha'il