Konut finansmanında bağlı krediler
Tied loans in housing finance
- Tez No: 1020499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY AYDIN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Konut finansmanı, bireylerin barınma ihtiyacını gidermesi adına ortaya çıkmıştır. Öyle ki tarihsel süreç içinde bu alanda birçok düzenleme yapılmış ve sürekli değişime uğramıştır. Ülkemizde ise konut finansmanı tüketici hukuku kapsamında düzenlenmiştir. Bu anlamda konut finansmanı çerçevesinde iki husus mevzuatta kendine yer bulmaktadır. Kredi sözleşmesi ve finansal kiralama sözleşmesi, konut finansman sözleşmelerine ait sözleşme tipleridir. Konut kredi sözleşmesinin bir alt türü olarak bağlı kredi sözleşmelerine ilişkin bir düzenleme mevzuatımızda yer almakta olup TKHK m.35'te ve Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği'nde düzenlenmiştir. Çalışmanın ana konusu da konut finansmanının bağlı kredi şeklindeki görünümünü anlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Housing finance has emerged in order to meet individuals' need for shelter. Indeed, throughout the historical process, numerous regulations have been enacted in this field, and it has continuously undergone change. In our country, housing finance is regulated within the scope of consumer law. In this respect, within the framework of housing finance, two issues find their place in the legislation. Credit agreements and financial leasing agreements are the types of contracts belonging to housing finance agreements. As a sub-type of housing loan agreements, a regulation regarding tied credit agreements exists in our legislation and is regulated under Article 35 of the Law on the Protection of Consumers and in the Regulation on Housing Finance Agreements. The main subject of this study is to explain housing finance in the form of tied credit.