Cezayir'deki Osmanlı mirasının korunması ve turizme entegrasyonu: Mevcut durum ve gelecek perspektifleri (Cezayir başkenti örneği)
Conservation of Ottoman heritage in Algeria and its integration into tourism: Current status and future perspectives (The case of Algiers)
- Tez No: 1020520
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN CEVDET ÇETİNSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Cezayir Kasbahı'ndaki Osmanlı mirasının koruma durumunu değerlendirmeyi ve turizm sektörüne sürdürülebilir entegrasyonu için stratejik çerçeveler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma; sürdürülebilirlik, turizm kullanımı, tanıtım stratejileri ve yerel halkın algısı olmak üzere dört temel boyuta odaklanmaktadır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmada veriler; zanaatkârlar, turizm yetkilileri ve rehberler dâhil olmak üzere kilit paydaşlarla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve MAXQDA programı aracılığıyla içerik analizine tabi tutulmuştur. Bulgular, Kasbah'ın fiziksel ve ekonomik sürdürülebilirliğinin, çözülemeyen mülkiyet anlaşmazlıkları ve gerileyen zanaat ekonomisi nedeniyle tehdit altında olduğunu göstermektedir. Koruma için en uygun strateji olarak“yeniden işlevlendirme”belirlenmiş; özellikle Osmanlı saraylarının yaşayan müzelere, sivil konutların ise butik turizm tesislerine dönüştürülmesi önerilmiştir. Tanıtım açısından çalışma, statik pazarlamadan Artırılmış Gerçeklik (AR) uygulamaları ve mutfak mirası girişimleri (gastronomi diplomasisi) gibi dijital ve deneyimsel yaklaşımlara geçiş gerekliliğini ortaya koymaktadır. En önemlisi, araştırma, başarılı bir turizm entegrasyonunun, soylulaştırma risklerini azaltmak için yerel halkın aktif katılımına dayandığını vurgulamaktadır. Sonuç olarak tez,“Restore Et-Kirala”yasal mekanizmalarını, küratörlü bir“Osmanlı Miras Rotası”nın oluşturulmasını ve koruma uzmanlığının aktarımı için Türk kurumlarıyla (TİKA) ikili işbirliğinin artırılmasını içeren kapsamlı bir yönetim modeli önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the conservation status of Ottoman heritage in the Casbah of Algiers and to develop strategic frameworks for its sustainable integoffıcration into the tourism sector. The research focuses on four central dimensions: sustainability, tourism usage, promotion strategies, and local community perceptions. Employing a qualitative research methodology, data were gathered through semi-structured interviews with key stakeholders including artisans, tourism officials, and guides analyzed using content analysis via MAXQDA software. The findings indicate that the physical and economic sustainability of the Casbah is currently jeopardized by unresolved property disputes and a declining artisanal economy. Adaptive reuse is identified as the optimal strategy for conservation, specifically through the repurposing of Ottoman palaces into living museums and vernacular residences into boutique tourism facilities. In terms of promotion, the study reveals a necessity to transition from static marketing to digital and experiential approaches, such as Augmented Reality (AR) applications and culinary heritage initiatives (gastrodiplomacy). Crucially, the research highlights that successful tourism integration relies on the active participation of the local community to mitigate gentrification risks. Consequently, the thesis proposes a comprehensive management model including“Rent-to-Restore”legal mechanisms, the establishment of a curated“Ottoman Heritage Route,”and enhanced bilateral cooperation with Turkish institutions (TIKA) to transfer conservation expertise.