Newbery ödüllü çocuk kitapları üzerine betimsel bir analiz
A descriptive analysis on Newbery award – winning children's books
  1. Tez No: 1020529
  2. Yazar: AYCAN KAŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmada, 2015-2025 yılları arasında Amerikan Kütüphane Derneği (American Library Association [ALA]) tarafından Newbery Madalyası ile ödüllendirilen 11 çocuk kitabının içerik özellikleri incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemi kapsamında doküman incelemesi deseniyle yürütülen çalışmada ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Kitaplar; tür, karakter, olay örgüsü, zaman ve mekân, bakış açısı, üslup ve ton ile tema başlıklarından oluşan yedi boyutlu bir içerik özellikleri çerçevesinde betimsel içerik analiziyle çözümlenmiştir. Analizlerde ayrıca We Need Diverse Books (WNDB) sosyal medya hareketinin yansımaları da bir değerlendirme boyutu olarak ele alınmıştır. Geliştirilen betimsel analiz çerçevesi üç alan uzmanının görüşleriyle son biçimini almıştır. Bulgular, incelenen eserlerde çağdaş kurgunun baskın tür olarak öne çıktığını ve tüm kitaplarda ana karakterlerin psikolojik, duygusal veya ahlaki bir dönüşüm geçirdiğini göstermiştir. Olay örgüsünde kronolojik ve ilerleyici bir yapı tercih edilmiştir; zaman ve mekân büyük ölçüde bütünleşik bir işlev üstlenmiştir. Bakış açısında çeşitlilik gözlenmiştir; üslup ve tonda didaktik söylemden kaçınıldığı saptanmıştır. Tema açısından büyüme, kimlik arayışı, kültürel miras, dayanışma ve kayıp gibi gizli temaların baskın olduğu belirlenmiştir. WNDB boyutunda etnik çeşitlilik, engellilik temsili ve sosyoekonomik farklılıklar görünür biçimde yer alırken cinsel yönelim ve toplumsal cinsiyet kimliğinin doğrudan işlenmediği dikkat çekmiştir. Bu bulgular bir bütün olarak değerlendirildiğinde, Newbery Madalyası kazanan kitapların edebi niteliklerinin yanı sıra çeşitlilik ve temsil gibi dönemin sosyokültürel dinamiklerini de belirgin biçimde yansıttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the content characteristics of 11 children's books awarded the Newbery Medal by the American Library Association (ALA) between 2015 and 2025 were examined. The study was conducted using the document analysis design within the qualitative research methodology, and criterion sampling was employed. The books were analyzed through descriptive content analysis based on a seven-dimensional content characteristics framework comprising genre, character, plot, setting, point of view, style and tone, and theme. The reflections of the We Need Diverse Books (WNDB) social media movement were also incorporated as an additional evaluative dimension. The descriptive analysis framework developed for the study was finalized with the input of three field experts. The findings revealed that contemporary realistic fiction emerged as the dominant genre and that all main characters underwent a psychological, emotional, or moral transformation. A chronological and progressive plot structure was preferred, while setting largely served an integral function. Diversity was observed in point of view, and an avoidance of didactic discourse was identified in style and tone. In terms of theme, implicit themes such as growth, the search for identity, cultural heritage, solidarity, and loss were found to be prevalent. Regarding the WNDB dimension, ethnic diversity, disability representation, and socioeconomic differences were visibly present, whereas, notably, sexual orientation and gender identity were not directly addressed. Considered as a whole, the findings indicate that the awarded books, in addition to their literary qualities, also markedly reflect the period's sociocultural dynamics, such as diversity and representation.