Çocukluk çağı obezitesinde kardiyometabolik risk faktörleri ile mikrorna ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between cardiometabolic risk factors and microrna in childhood obesity
- Tez No: 1020528
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, çocukluk çağı obezitesinde kardiyometabolik risk faktörleri ile seçilmiş mikroRNA'ların (miR-122, miR-199b, miR-208a ve miR-421) ekspresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 5-18 yaş arası, 30 obez ve 30 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 60 çocuk dahil edilmiştir. Obez ve kontrol grupları arasında incelenen miRNA'ların mutlak ortalama ekspresyon düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir kantitatif fark saptanmamıştır. Ancak grup bazlı korelasyon ağı analizlerinde; sağlıklı kontrol grubundaki tüm miRNA'ların kendi aralarında kusursuz, homojen ve son derece güçlü bir eş-ekspresyon ağı sergilediği saptanırken, obez grupta bu epigenetik ağın bütünlüğünün bozulduğu ve korelasyon katsayılarının belirgin şekilde zayıfladığı, özellikle miR-122 ile miR-199b arasındaki fonksiyonel bağın tamamen koptuğu görülmüştür. Ayrıca tüm katılımcılarda, açlık kan glukozu düzeyleri ile incelenen tüm miRNA ekspresyonları (özellikle miR-208a için r=0,508, p<0,001 ve miR-421 için r=0,494, p<0,001) arasında pozitif yönlü anlamlı korelasyonlar saptanmıştır. Bu pozitif ilişki, söz konusu miRNA'ların karbonhidrat metabolizması ve insülin duyarlılığı süreçleriyle doğrudan bağlantılı olduğunu göstermektedir. Bulgularımız gruplar arasında miRNA düzeylerinde net bir kantitatif fark olmamasına rağmen, obez grupta korelasyon ağının zayıflaması ve glukoz parametresi ile gösterilen güçlü birliktelik, bu miRNA'ların çocukluk çağı obezitesinde subklinik metabolik disfonksiyonun ve gelecekte gelişebilecek T2DM riskinin erken moleküler sinyalleri olduğunu teorik olarak desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between cardiometabolic risk factors and the expression levels of selected microRNAs (miR-122, miR-199b, miR-208a, and miR-421) in childhood obesity. A total of 60 children aged 5-18 years were included in the study: 30 obese and 30 healthy controls. No statistically significant quantitative difference was found in the absolute mean expression levels of the examined miRNAs between the obese and control groups. However, group-based correlation network analyses revealed that all miRNAs in the healthy control group exhibited a perfect, homogeneous, and extremely strong co-expression network among themselves, while in the obese group, the integrity of this epigenetic network was disrupted, and the correlation coefficients were significantly weakened, particularly with a complete rupture of the functional link between miR-122 and miR-199b. Furthermore, significant positive correlations were found between fasting blood glucose levels and all examined miRNA expressions (especially for miR-208a, r=0,508, p<0,001, and for miR-421, r=0,494, p<0,001) in all participants. This positive relationship indicates that these miRNAs are directly linked to carbohydrate metabolism and insulin sensitivity processes. Although our findings did not show a clear quantitative difference in miRNA levels between the groups, the weakening of the correlation network in the obese group and the strong association shown with the glucose parameter theoretically support the idea that these miRNAs are early molecular signals of subclinical metabolic dysfunction and the risk of developing T2DM in childhood obesity.