Para talebi ve parasal hedeflerin belirlenmesinde finansman bonolarının yeri 1985-1995 Türkiye analizi
The Importance of commercial papers in terms of determination of money demand and monetary aim -Turkish market case between 1985-1995
  1. Tez No: 102055
  2. Yazar: BERNA DEMİR SARILARLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Finansal piyasalar tasarruf sahiplerinin elinde bulunan ve o an kullanmadıkları fazla fonların, ihtiyacı olan kişilere çeşitli yöntemlerle fon sağladığı ortamdır. Finansal piyasalar, ekonomide meydana gelen gelişmelerden doğrudan etkilenmekte ve bu gelişmeler doğrultusunda günün ekonomik koşullarına göre sürekli değişmektedir. Finansal piyasalar, kullanılan araçlarm vadesinin göre uzun ve kısa olmasına göre ayrılmaktadır. Para piyasası araçları, 1 yıl ve daha az süre için fon talep ve arz edenlerin kullandıkları bir piyasadır. Para piyasası araçlarmdan finansman bonosu tezin konusunu oluşturmaktadır. Finansman bonoları, piyasada iyi tanınan, büyük ve kredibilitesi yüksek olan ticari ve finansal kuruluşlar tarafından fon sağlamak amacıyla doğrudan ya da aracı kurum aracılığıyla ihraç edilen kısa vadeli bir menkul kıymettir. Finansman bonoları, en az 30 gün en fazla 360 gün için 30 ve katları olarak iskonto esasma göre hesaplanan nominal değer üzerinden -nominal değer anapara ve faizi içermektedir- ihraç edilmektedir. Finansman bonoları, garanti kaydı taşımadan, banka, hazine tarafından garanti edilerek ya da bir şirketin kefaleti ile ihraç edilebilmektedir. Finansman bonoları 1 yıl ve daha az bir süre için çıkarılmaları nedeniyle kısa vadeli bir finansal araç olması ve ikincil piyasasının bulunması nedeniyle likiditesi yüksektir. Alternatif araçlara göre finansman bonolarının formalitesi daha az ve maliyeti daha düşüktür. Finansman bonolarmda yatırımcıları; bankalar, merkez bankaları ve devlet kurumları, şirketler kurumsal ve bireysel yatırımcılardan, ihraçcüarı ise; devlet ve devlet kuruluşları, bankalar ve banka garantili kuruluşlar ile şirketlerden oluşmaktadır. Finansman bonoları ihraç edilirken yatırımcıya bilgi verilmesi amacıyla derecelendirilmektedir. Türkiye' de finansman bonosu uygulaması ilk 1986 yılında ilgili kararnamenin çıkarılmasıyla başlamıştır. 1993 yılma kadar hızlı bir gelişim göstermiş ancak ekonomik istikrarsızlıklar ve buna bağlı olarak yaşanan gelişmeler ve uygulanan politikalar sonucu 1995 yılında finansman bonosu ihraç oranı oldukça düşmüş ve günümüzde önemini yitirmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Financial markets constitute the medium through which the extra funds not used at the moment provided by the borrowers are redirected to the lenders in need of these funds. Financial markets are directly affected by the developments in the economy they operate in and they are subject to changes accordingly. One can distinguish between various types of financial markets according to the instrument terms being long or short. Instruments of the money markets are mechanisms established to serve suppliers and demanders for a period equal to or less than 1 year. The subject of this thesis is one of the instruments of money markets, namely commercial papers. Commercial Papers are short term securities issued by financial or commercial corporations having a good reputation and high credibility in the market either directly or through an intermediary institution in order to raise funds. Commercial Paper are issued for a term of minimum 30 days and maximum 360 days multiplies of 30 days for a nominal value including the principal amount and the interest calculated according to the discounting process. Commercial Papers are isssued with guarantee of a bank, treasury or a contract of guarantee of a firm without any guarantee condition. Since they can be issued for a period equal to or less than 1 year, they are considered short term instruments and they have a high liqudity because there is a secondary market for commercial papers. Compared to alternatives commercial paper have less formal requirements and cost. Demanders of commercial papers are banks, central banks and public institutions, corporate and individual investors. Suppliers are the government or other state agencies, banks and institutions and firms having the guarantee of a bank. Commercial papers are ranked so that the investors can be informed accordingly during their issuance. The first employment of commercial papers was accomplished in Turkey through the relevant Decree of the government in 1986. Until 1993 the markets witnessed a rapid expansion of commercial papers but due to instabilities in the economy and the following developments and policies the number of the issuances of commercial papers decreased dramatically and the instrument lost its significance.