Verdi'nin Otello operası'nda Desdemona'nın 'Salce' aryasının dramatik ve müzikal yapısının incelenmesi ve 1 örnek uygulama
The analysis of the dramatical and the musical structure of desdemona's 'Salce' aria in Verdi's opera Othello and a model performance
  1. Tez No: 504131
  2. Yazar: FERDA KONYA
  3. Danışmanlar: PROF. ZİBELHAN DAĞDELEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada 19. yüzyılın ünlü İtalyan bestecisi Giuseppe Verdi'nin son yaratış dönemi operalarından Otello Operası, başrol kadın karakter Desdemona'nın öncülüğünde diğer karakterler de ele alınarak dramaturjik açıdan incelenmiştir. Tez başlığı altındaki bölümler dışında son bölümde ise resitale ait uygulama raporuna yer verilmiştir. Birinci bölümde, bestecinin çocukluk döneminden itibaren müzikle olan bağlantısından yola çıkılarak yaşamı ve opera literatürüne kazandırdığı çok önemli yapıtların rehberliği eşliğinde sanat anlayışı, kariyerinin gelişiminin de göstergeleri olan yaratış dönemleri ve dünya opera tarihine sağladığı katkılar incelenmiştir. İkinci bölümde Shakespeare'in Otello yapıtına değinilerek Otello Operası gerek karakter çözümlemeleri gerekse de biçim, öz, tema, karşıtlık ve çatışma kriterleri açısından incelenmiştir. Operanın olay dizisi, seslendirilen aryalar ve ansambl bölümleri de belirtilerek ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Desdemona karakterinin psikolojik ve sosyolojik açıdan çözümlemesi yapılırken, seslendirilecek olan“Salce”aryasının dramatik, yapısal ve müzikal yönden incelemesine de bu bölümde değinilmiştir. Uygulama Raporunun yer aldığı dördüncü bölümde ise, örnek uygulamanın yapılacağı Salce aryasının da içinde yer aldığı Bitirme Resitali'nde seslendirilecek olan yapıtların biçimsel, müzikal ve dramatik açıdan ele alınmış olduğu incelemelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the opera Otello, among the later works of the famous 19th century Italian composer Giuseppe Verdi, is dramaturgically analyzed by focusing on the lead female character Desdemona and including other characters. The performance report is included at the end of the study in addition to the chapters presented below. In the first chapter, the composer's understanding of art, his creative periods demonstrating the development of his career, and his contribution to the history of world opera are examined through the guidance of his music life since childhood and the pivotal works he had contributed to the opera literature. In the second chapter, addressing Shakespeare's Otello, the opera Otello is examined with respect to the criteria of form, substance, theme, controversy and antagonism as well as character analysis. The plotline of the opera are examined, including the specification of the arias and ensemble part. In the third chapter, psychological and sociological analyses of the character Desdemona and the review of the dramatic, structural and musical components of aria“Salce”which will be performed are conducted. In the fourth chapter which consists of the application report, the structural, musical and dramatic evaluation of the compositions which will be performed at the graduation recital, including“Salce”aria, are presented.