Biyoloji öğretmenlerinin çevre ve iklim değişikliğine yönelik tutum ve bilgi düzeyleri
Attitudes and knowledge levels of biology teachers towards environment and climate change
  1. Tez No: 1020560
  2. Yazar: CANSU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Biyoloji, Education and Training, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliği, çevresel etkilerinin yanı sıra ekonomik ve sosyal sonuçları olan küresel bir sorun hâline gelmiştir. Bu süreçte öğretmenler, öğrencilerin çevre ve iklim değişikliğine ilişkin bilgi, farkındalık ve tutumlarının gelişmesinde önemli bir role sahiptir. Bu araştırmanın amacı, biyoloji öğretmenlerinin çevre ve iklim değişikliğine yönelik bilgi düzeylerini ve tutumlarını belirlemek; bu değişkenlerin cinsiyet, yerleşim yeri ve mesleki kıdeme göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Nicel araştırma yaklaşımlarından ilişkisel tarama modeline göre yürütülen çalışma, 2024–2025 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde görev yapan 95 biyoloji öğretmeninin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen“Biyoloji Öğretmenlerinin Çevre ve İklim Değişikliğine Yönelik Tutum ve Bilgi Düzeyleri Anketi”aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda biyoloji öğretmenlerinin çevre ve iklim değişikliğine yönelik tutum ve bilgi düzeylerinin genel olarak yüksek olduğu belirlenmiştir. Tutum puanlarının cinsiyet ve yerleşim yerine göre anlamlı farklılık göstermediği, mesleki kıdeme göre ise anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Özellikle bir yıldan az kıdeme sahip öğretmenlerin tutum puanlarının diğer kıdem gruplarına göre daha düşük olduğu görülmüştür. Ayrıca bilgi puanları ile tutum puanları arasında pozitif yönlü, düşük düzeyde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bulgular, biyoloji öğretmenlerinin iklim değişikliği konusunda güçlü bir temele sahip olduğunu; ancak disiplinler arası boyutlar, sınıf içi uygulamalar ve öğretmen öz-yeterliği açısından destekleyici eğitimlere ihtiyaç duyulabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change has become a global issue with environmental, economic, and social consequences. In this process, teachers play an important role in developing students' knowledge, awareness, and attitudes toward the environment and climate change. The aim of this study is to determine biology teachers' knowledge levels and attitudes toward the environment and climate change, and to examine whether these variables differ according to gender, place of residence, and professional seniority. The study was conducted using the correlational survey model, one of the quantitative research approaches, with the participation of 95 biology teachers working in Ankara during the 2024–2025 academic year. The data were collected through the“Questionnaire on Biology Teachers' Attitudes and Knowledge Levels Toward Environment and Climate Change,”developed by the researcher. Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance, and Pearson correlation analysis were used in the analysis of the data. As a result of the study, biology teachers' attitudes and knowledge levels toward the environment and climate change were found to be generally high. It was determined that attitude scores did not differ significantly according to gender and place of residence, whereas they differed significantly according to professional seniority. In particular, teachers with less than one year of professional experience had lower attitude scores than the other seniority groups. In addition, a positive, low-level, and significant relationship was found between knowledge scores and attitude scores. The findings indicate that biology teachers have a strong foundation regarding climate change; however, supportive training may be needed in terms of interdisciplinary dimensions, classroom practices, and teacher self-efficacy.