Bakteriyel biyofilm üzerine proteazların etkisinin araştırılması ve diğer uygulamalarla karşılaştırılması
Investigation of the effects of proteases on bacterial biofilm formation and comparison with other applications
  1. Tez No: 1020561
  2. Yazar: HATİCE HANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Bacillus spp. suşlarından elde edilen proteazların enzimatik özellikleri ile biyofilm oluşumu ve quorum sensing ile ilişkili pigment üretimi üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Skimmilk agar analizlerinde izolatların proteaz aktivitesinin 5–15 mm zon çapı aralığında değiştiği ve en yüksek aktivitenin pH 9 ve 35°C koşullarında elde edildiği belirlenmiştir. Pseudomonas aeruginosa suşunda biyofilm oluşumunun kontrol grubunda OD570 = 1,58 olduğu, proteaz uygulamalarında ise biyofilm yoğunluğunun 1,31–3,17 aralığında değiştiği ve tüm grupların güçlü biyofilm oluşturduğu belirlenmiştir. Chromobacterium violaceum suşunda biyofilm yoğunluğu kontrol grubunda OD570 ≈ 3,57 olup, proteaz uygulamalarında 2,98–3,45 aralığında bulunmuştur. Pyocyanin analizinde kontrol değeri OD520 = 0,6827 olup, B3 ve B29 izolatlarının sırasıyla yaklaşık %51,7 ve %33,2 inhibisyon gösterdiği belirlenmiştir. Violacein analizinde ise kontrol değeri OD585 = 1,6318 olup yalnızca B3 izolatının yaklaşık %14,8 inhibisyon oluşturduğu tespit edilmiştir. Antibakteriyel aktivite testlerinde proteazların inhibisyon zonu oluşturmadığı gözlenmiştir. SDS-PAGE analizinde protein bantlarının yaklaşık 25–40 kDa aralığında yer aldığı ve bantların dağınık olması nedeniyle enzim preparatlarının tam saf olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the enzymatic properties of proteases obtained from Bacillus spp. strains, as well as their effects on biofilm formation and quorum sensing-related pigment production, were evaluated. Skim milk agar analyses revealed that protease activity of the isolates ranged between 5 15 mm in zone diameter, with maximum activity observed at pH 9 and 35°C. In Pseudomonas aeruginosa, the biofilm formation in the control group was measured as OD570 = 1.58, while biofilm intensity in protease-treated groups ranged between 1.31 3.17, with all groups classified as strong biofilm producers. In Chromobacterium violaceum, the control biofilm density was approximately OD570 ≈ 3.57, and values ranged between 2.98–3.45 following protease treatment. In pyocyanin analysis, the control value was OD520 = 0.6827, and isolates B3 and B29 exhibited approximately 51.7% and 33.2% inhibition, respectively. In violacein analysis, the control value was OD585 = 1.6318, and only isolate B3 showed inhibition at approximately 14.8%. No inhibition zones were observed in antibacterial activity assays. SDS-PAGE analysis showed that protein bands were distributed within the 25–40 kDa range, and the presence of diffuse bands indicated that the enzyme preparations were not fully purified.