Kanser tanısı almış çocukların ve ebeveynlerin yaşam deneyimleri
The lived experiences of children diagnosed with cancer and their parents
  1. Tez No: 1020618
  2. Yazar: MERAL MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY KUZLU AYYILDIZ, DOÇ. DR. ÖZLEM ARMAN BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Daha sonra doldurulacKanser Tanısı Almış Çocukların ve Ebeveynlerin Yaşam Deneyimleri, Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Zonguldak, 2026. Bu çalışma, kanser tanısı almış çocukların ve ebeveynlerin yaşadığı fiziksel ve psikososyal etkileri; hastalık sürecine ilişkin yaşam deneyimlerini derinlemesine incelemek amacıyla nitel araştırma deseninde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, çocuk hematoloji-onkoloji kliniğinde tedavi gören 7-18 yaş çocuklar ve ebeveynler oluşturmuştur. Veriler yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler yoluyla toplanmış ve içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sürecinde etik ilkelere uygunluk gözetilmiş, katılımcıların gönüllü katılımı sağlanmış ve gizlilik esas alınmıştır. Araştırma sonucunda çocukların deneyimleri; tanıyı öğrenme, anlamlandırma ve bilgiye erişim deneyimi, tedavinin bedensel yükü ve değişen beden algısı, hastane yaşamı: kısıtlanma, uyum ve günlük hayatı yeniden kurma, sosyal yaşam, okul ve gelecek algısı ile baş etme, dayanıklılık ve yaşamı yeniden anlamlandırma temaları altında toplanmıştır. Ebeveynlerin deneyimleri ise tanı öncesi belirsizlik ve tanı sonrası yaşamın kırılması, hastalığın anlamlandırılması ve çocuğa açıklanması, bakım yükü, ebeveynlik rollerinin dönüşümü ve günlük yaşamın yeniden yapılanması, ekonomik ve sosyal güçlükler, sağlık profesyonelleriyle iletişim ve destek gereksinimi ile baş etme, umut ve psikolojik güçlenme temaları altında değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, çocukluk çağı kanserinin yalnızca fiziksel sağlık sorunlarına yol açan bir hastalık olmadığını; çocukların ve ebeveynlerin yaşamlarını biyopsikososyal açıdan etkileyen çok boyutlu bir yaşam deneyimi olduğunu ortaya koymuştur. aktır.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacaktır.The Lived Experiences of Children Diagnosed with Cancer and Their Parents. Bülent Ecevit University, Institute of Health Sciences, Department of Child Health and Disease Nursing, Master's Thesis, Zonguldak, 2026. This study was conducted using a qualitative research design to explore in depth the life experiences of children diagnosed with cancer and their parents throughout the disease process. The study sample consisted of children aged 7-18 years and older receiving treatment in a pediatric hematology-oncology clinic and their parents. Data were collected through semi-structured individual interviews and analyzed using content analysis. Ethical principles were strictly observed throughout the research process, with voluntary participation and confidentiality ensured. The findings regarding children's experiences were organized into the following themes: Experiences of learning about, understanding, and accessing ınformation regarding the diagnosis; the physical burden of treatment and changing body ımage; hospital life: restriction, adaptation, and reconstructing daily life; social life, school, and perceptions of the future; and coping, resilience, and reconstructing the meaning of life. Parents' experiences were organized into the following themes: Uncertainty before diagnosis and the disruption of life following diagnosis; making sense of the ıllness and explaining ıt to the child; caregiving burden, transformation of parenting roles, and the reconstruction of daily life; economic and social challenges; communication with healthcare professionals and the need for support; and coping, hope, and psychological empowerment. The findings indicated that the moment of diagnosis evoked intense feelings of shock, fear, uncertainty, and helplessness among parents. The findings of this study demonstrate that childhood cancer is not merely a disease affecting physical health but a multidimensional life experience that influences the lives of both children and their parents from biological, psychological, and social perspectives.