Afganistan Özbeklerinden Kadı Muhammed Ekrem Mürur'un“Pakize Tuygu”adlı eseri (İnceleme-metin-dizin)
The work called“Pakize Tuygu”by Kadı Muhammed Ekrem Mürur, one of the Uzbeks of Afghanistan (Review-text-index)
  1. Tez No: 1020630
  2. Yazar: ZEHRA PARLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIDVAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Çalışmamız, Türk dilinin lehçelerinden biri olan Özbek Türkçesinin tanıtılması amacıyla yapılmış olup bu çalışmada Afganistan Özbek Türkçesinden günümüz Türkiye Türkçesine aktarılan Kadı Muhammed Ekrem Mürur'un“Pakize Tuygu”adlı şiir kitabıyla birlikte şair Kadı Muhammed Ekrem Mürur ve onun şiirlerini tüm araştırmacıların dikkatine sunabilmek ve çağdaş Türk lehçeleri arasındaki aktarım çalışmalarına katkıda bulunabilmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu çalışma Afganistan Özbek Türkçesinin ve edebiyatının daha yakından tanınması açısından önemli bir katkı sağlamaktadır. Özellikle de Afganistan Özbek edebiyatını tanıtmak amacıyla yapılmış yeterli sayıda çalışmanın olmaması sebebiyle bize yol gösterici nitelikte olan çalışmalardan biri olduğu düşünülmektedir. Bu alanda yapılacak olan daha sonraki çalışmalara da yol gösterici olması amacıyla hazırlanan çalışmamız; inceleme, metin ve dizin şeklinde üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümümüzde Afganistan Özbek Türkleri, Afganistan Özbek Edebiyatı ve şair Kadı Muhammed Ekrem Mürur hakkında kısa bir bilgi verilmiş, ardından da şairin şiirleri hakkında bir inceleme yapılmıştır. İkinci bölümümüzde şair Kadı Muhammed Ekrem Mürur'un“Pakize Tuygu”adlı eserinde bulunan 32 adet şiirinin yeni Özbek Latin alfabesi ile aktarımı ve ardından da Türkiye Türkçesine aktarımı yapılmıştır. Son bölümümüzde ise esere ait bir dizin çalışması oluşturulmuştur. Çalışmanın sonunda elde edilmiş olan bulgular sonuç bölümünde verilmiş ve son olarak da çalışmaya konu olan eserin orijinal metni kaynakça bölümünden sonra eklenerek çalışmamız sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of introducing Uzbek Turkish, one of the dialects of the Turkic language. It focuses on the poetry collection“Pakize Tuygu”by Kadı Muhammed Ekrem Mürur, translated from Afghan Uzbek Turkish into contemporary Turkish, and aims to bring the poet Kadı Muhammed Ekrem Mürur and his poems to the attention of all researchers, contributing to translation efforts among contemporary Turkic dialects. This study makes a significant contribution to a closer understanding of Afghan Uzbek Turkish and its literature. It is considered to be one of the guiding studies, especially given the insufficient number of works aimed at introducing Afghan Uzbek literature. Prepared to guide future studies in this field, our work consists of three main sections: analysis, text, and index. The first section provides brief information about Afghan Uzbek Turks, Afghan Uzbek literature, and the poet Kadı Muhammed Ekrem Mürur, followed by an analysis of the poet's poems. In the second part, 32 poems from the work“Pakize Tuygu”by the poet Kadı Muhammed Ekrem Mürur were transcribed into the new Uzbek Latin alphabet and then translated into Turkish. In the final part, an index of the work was created. The findings obtained at the end of the study are given in the conclusion section, and finally, the original text of the work under study is included after the bibliography section, thus concluding our study.