Hekimin kayıt tutma yükümlülüğü ile kayıt tutma yükümlülüğünü ihlalin sonuçları
The physician's duty to maintain medical records and the legal consequences of its breach
  1. Tez No: 1020671
  2. Yazar: AYŞEGÜL EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Hekimin kayıt tutma yükümlülüğü; teşhis, tedavi ve bakım süreçlerine ilişkin tıbbi müdahalelerin doğru, eksiksiz, gerçeğe uygun ve zamanında kayıt altına alınmasını ifade eden temel bir meslekî ve hukukî yükümlülüktür. Bu yükümlülük, hasta ile hekim arasındaki sözleşmesel ilişki, tıp meslek etiği kuralları ve sağlık hizmetlerinin kamusal niteliğine dayanmaktadır. Tıbbi kayıtlar; tedavi sürekliliğinin sağlanması, sağlık hizmetlerinin denetlenebilirliği, hasta haklarının korunması ve yargısal süreçlerde maddi gerçeğin ortaya çıkarılması bakımından önemli bir işlev görmektedir. Kayıt tutma yükümlülüğünün ihlali; eksik, gerçeğe aykırı, çelişkili, gecikmeli veya hiç kayıt tutulmaması şeklinde ortaya çıkabilmekte ve özel hukuk, ceza hukuku ile ispat hukuku bakımından önemli sonuçlar doğurmaktadır. Bu ihlaller sözleşmeye aykırılık ve haksız fiil sorumluluğunun yanı sıra resmî belgede sahtecilik ve görevi ihmal veya kötüye kullanma suçları kapsamında da değerlendirilebilmektedir. Ayrıca kayıt eksiklikleri, delillerin değerlendirilmesini ve ispat yükünün belirlenmesini doğrudan etkileyebilmektedir. Bu çalışmada hekimin kayıt tutma yükümlülüğü tarihsel gelişimiyle birlikte incelenmiş; ulusal ve uluslararası hukuk normları çerçevesinde hukukî dayanakları ile özel hukuk, ceza hukuku ve idare hukuku bakımından sonuçları değerlendirilmiştir. Ayrıca kişisel sağlık verilerinin korunması, hasta hakları ve veri güvenliği konuları ele alınmış; ulusal yargı kararları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları ve örnek olaylar ışığında kayıt tutma yükümlülüğünün hasta özerkliği, meslekî özen ve hukukî hesap verebilirlik bakımından önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The physician's duty to maintain medical records is a fundamental professional and legal obligation requiring the accurate, complete, truthful, and timely documentation of medical interventions during diagnosis, treatment, and care. This duty is based on the contractual relationship between the physician and the patient, medical ethics, and the public nature of healthcare services. Medical records support continuity of care, protect patients' rights, facilitate healthcare supervision, and contribute to establishing the material truth in judicial proceedings. Breaches of this duty may result from incomplete, inaccurate, inconsistent, delayed, or absent documentation and may lead to legal consequences under private law, criminal law, and the law of evidence. Such breaches may give rise to contractual, tort, and criminal liability. They may also influence the evaluation of evidence and the allocation of the burden of proof. This study examines the historical development of the physician's duty to maintain medical records, its legal foundations under national and international law, and the legal consequences of its breach under private, criminal, and administrative law. It also addresses the protection of personal health data, patients' rights, and data security through national judicial decisions, the case law of the European Court of Human Rights, and selected case examples. The study concludes that this duty is essential for patient autonomy, professional diligence, and legal accountability.