Acil tıp hekimlerinin eğitiminin sodyum, potasyum ve glukoz istenme özellikleri ve dosya kayıt alışlanlıkları üzerine etkisi
The effect of education of emergency physicians on orders of sodium, potassium and glukose and medical documentation
- Tez No: 118599
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZGÜR KARCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Acil Tıp Hekimlerinin Eğitiminin Sodyum, Potasyum ve Glukoz İstenme Özellikleri ve Dosya Kayıt Alışkanlıkları Üzerine Etkisi Birçok acil serviste olduğu gibi DEÜTF Acil Servisi'nde de sodyum, potasyum ve glukoz testleri en sık istenen biyokimyasal testler arasında yer almaktadır. Bu testlerin acil tıp hekimleri tarafından istem kriterleri ve tıbbi kayıtları da belirli bir protokole bağlanmamıştır. Buradan yola çıkarak gerçekleştirdiğimiz bu çalışmadaki amacımız, Acil Tıp Uzmanlık Öğrencilerinin bu üç biyokimya testini isteme ve tıbbi kayıt tutma davranışının konuyla ilgili eğitim verilmesi ile ne derecede değişeceğini saptamaktır. Çalışmamız müdahale çalışması şeklinde düzenlendi. Çalışmaya katılan tüm hekimlere Acil Tıp ve İç Hastalıkları Uzmanları tarafından yaklaşık 3 saatlik konuyla ilgili bir eğitim verildi. Eğitim öncesindeki ve sonrasındaki, hekimlerden gizli tutulan 10'ar günlük dönemlerde, acil servise başvuran ve hekimleri tarafından bu üç testten herhangi biri istenen hastaların dosya kayıtları incelendi. Çalışmaya katılan hastaların ve hekimlerinin demografik verileri, hastaların klinik özelliklerinin Modifiye Lowe Kriterlerine uygunluğu ve test sonuçları incelendi. Bu bilgiler kullanılarak çalışmaya katılan 17 hekimin ve baktıkları toplam 41 1 hastanın özellikleri analiz edildi. Her üç testin istem sayılarında, eğitim ile anlamlı bir azalma saptanmazken oransal bir azalma bulunmuş ve sonuçta eğitim sonrasında hekimlerin daha çok sayıda anormal test sonucu yakaladıkları ortaya çıkmıştır. Verilen eğitim ile endikasyon varlığında istem yapma oranı sodyum ve potasyum için artarken, glukoz istemi açısından eğitimin etkisi az olmuştur. Tıbbi kayıt tutma davranışında ise, eğitim ile özellikle kıdem yılı az olan hekimlerde anlamlı bir düzelme saptanmıştır. Sonuç olarak eğitim, acil servislerde hekimlerin test istem ve kayıt tutma davranışlarını olumlu yönde etkileyebilmektedir. 52
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) The Effect of Education of Emergency Physicians on Properties Of Sodium, Potassium and Glucose Orders and Medical Documentation Behaviors Sodium (Na), potassium (K) and glucose (Glu) tests are the most frequently ordered biochemical tests in most emergency departments (ED). Order criteria and medical documentations of these tests are not tied to special protocols by emergency physicians (EP). The aim of this study is to determine the effect of training on the behaviors of test ordering and medical documentation by EPs staffed in our ED. Our study is designed as intervention study. All the EPs who were enrolled in the study underwent a session of training for three hours by the Emergency Medicine and Internal Medicine specialists. Data in the charts of the patients who applied to the ED 10 days before and 10 days after the education and whose doctors ordered any of these 3 tests, was abstracted. The demographic data of the patient and the doctors who joined this study, the suitability of patients' clinical characteristics with regard to Modified Lowe Criteria, and the test results were all recorded. By using this data the properties of 17 EP and 411 patients were analyzed. In the post-education period, the observed decrease was not significant with regard to the total number of the tests ordered but to the rate of the orders. It came to light that after education, EPs caught a greater rate of abnormal test results. After the training period, the ratio of order for Na and K increased when the indication exists. The effect of education on test ordering for Glu was smaller. An impressive improvement was detected at the medical record documentation behaviors especially at the junior EPs. As a result the best ordering and documentation behaviors of the doctors in emergency room are affected significantly by specific training. 53